| catalin542000 a întrebat:

Cand dezvolti un joc cu masini (sa zicem), trebuie sa cumperi licente de marci (de masini)?

Daca vreau sa fac un model de Audi A6 (spre exemplu), pot sa il fac realistic, identic cu un model real, eventual fara sa ii mai pun si siglele (din fata, volan, portbagaj) sau trebuie neaparat ca masina sa nu semene cu cea reala?

Deci se intampla neaparat ceva daca modelez o masina, realistic, cu sigle tot ce trebuie si o adaug in propriul meu joc cu masini iar acest joc sa fie destinat pietei gen cum ar fi steam, google play, etc?

1 răspuns:
| niiiiy a răspuns:

Da, dezvoltatorii de jocuri trebuie sa fie atenti la drepturile de marca si drepturile de autor ale marcilor reprezentate in jocurile lor. Daca vrei sa modelezi o masina care sa semene cu o marca reala, exista riscul sa incalci drepturile de marca si sa te expui unor actiuni legale.
Pentru a evita problemele legale, dezvoltatorii pot folosi masini fictive sau pot obtine licente legale de la producatorii de masini pentru a le include in jocurile lor.