| TheExpert01 a întrebat:

Care e cel mai bun caracter din cabal online? FUNDAAA

Răspuns Câştigător
| AdY_2970 a răspuns:

WARRIOR:

Cel mai bun caracter melee din Cabal

CAPACITY:

*Viata: Excellent
*Defence: Excellent
*Atac: Excellent / BM2+Aura|BM+Aura: Excellent
*Viteza: Foarte Slaba

>Pros:
- Mult HP (Poate Ajunge la 4k+ HP)
- DMG Mare
- Defence Mare
- Skill bun de regenerare

>Cons:
- Casting Skill Incet
-Defense Rate si Attack Rate Mic

>>PVP:
- In dueluri, aceasta clasa poate excela. [Rata de supravietuire in PVP: 80% de regula]

>>PVE: (Dungeon de lvl mare ~~> B2F / FT | Harti de lvl mare ~~> Mutant Forest / Pontus Ferrum)
- Din cauza defence rate'ului mic, monstrii de lvl mare lovesc tot timpul. [Rata de supravietuire in PVE (Dungeon Solo B2F/FT): 50% | (Harta de nivel mare Solo): 65%]

>>PK WAR:
Bun

>>>STAT BUILD:
- Pur STR

Fapt:
- Un warrior este facut pentru batalii fata in fata.
- Poate da buff'uri in party(Marind HP, Magic and Attack).
- Tanc/Primul in batalie.
- Poate, de asemenea sa puna mari probleme in range.
- Cel mai bun damage dealer in modul normal.(Fara Aura Mode, sau Battle Mode'uri)

BLADER:

"Caracter cu doua sabii, bazat pe viteza"

CAPACITATE:

*Viata: Foarte buna
*Defense:Foarte Bun
*Atac: Foarte bun / BM2+Aura|BM+Aura: Peste Excelent
*Viteza: Excelent

>Pros:
- Poate face mult dmg in cateva secunde (DPS)
- Deadliest BM2+Aura (Poate sa omoare dintr'o lovitura orice clasa din Cabal)
- Defense Rate/Evasion Skill mare
- Advantaj mare pentru a termina dungeonurile de lvl mare
- Skilluri bune de AOE(AOE=Area of effect)

>Cons:
- Nici un avantaj "major" in PVP, *** ar fi Defence mare, sau Range.Dexteritatea jucatorului este necesara in acest aspect.

PVP:
- *** am spus mai sus, Nici un avantaj major in PVP. [Rata de supravietuire inPVP: 50% de cele mai multe ori]

>>PVE: (Dungeon de nivel mare ~~> B2F / FT | Harti de nivel mare ~~> Mutant Forest / Pontus Ferrum)
- Cel mai bun in PVE datorita Defence Rate/Evasion Skillurilor mari. [Rata de supravietuire in PVE(Dungeon Solo B2F/FT): 80%/95% | (Harti de nivel mare Solo): 85%]

>>PK WAR:
Bun

>>>STAT BUILD:
-STR & DEX ~~> 1=1

Fapt:
- BL Poate sa faca un dmg considerabil oponentilor dintr'o singura lovitura in PK WAR
- Cel mai bun la PVE dintre toate clasele
- Poate sa faca solo cu "USURINTA" la Berderk Faello si Penna

FORCE BLADER:
"Un Magician care foloseste Sabie"

CAPACITATE:

Viata: Bun
Defense: Bun
Atac: Foarte Bun datorita skillurilor rapide/ BM2+BM+Aura: Bun
Viteza: Foarte Bun

>Pros:
- Skilluri bune de AOE
- Poate da dmg cu curse'uri (HP, Def, AttackRate, DefRate ~~> DOWN)
- Bun in a stana adversarii
- Avantaj bun in PVP, datorita skillurilor de debuff
- Bun in DPS

>Cons:
- Defense Mic
- HP Mic in Normal Mode
- BM2 nu este prea folositor in War
- Dificultati in a termina dungeon'uri de nivel mare
-Nu poate primii bufuri din party cand este in BM2.

>>PVP:
- Bun in dueluri datorita skillurilor de debuff, care este cel mai mare avantaj al FB'ului ca sa castige.[Rata de supravietuire in PVP: 75% de cele mai multe ori]

>>PVE: (Dungeon de nivel mare ~~> B2F / FT | Harti de nivel mare ~~> Mutant Forest / Pontus Ferrum)
- Mediucru cand vine vorba de PVE.[Rata de supravietuire in PVE (Dungeon Solo B2F/FT): 50% | (Harti de nivel mare Solo): 75%]]

>>PK WAR:
Foarte Bun
>>>STAT BUILD:
- DEX

Fapt:
- Cel mai intelept, dar si cel mai stresant din Cabal; datorita skillurilor ciudate, unice de debuff
- Celem ai cool skilluri din Cabal, conform majoritatii playerilor
- Poate sa atinga 4k+ HP
- Cel mai cool PVP'er datorita abilitati de Fizical Si Magic damage(Skilluri de debuff unice)

FORCE SHIELDER:

"Clasa protectoare hibrida"

CAPACITATE:

*Viata: Buna
*Defense: Peste Excelent (Skilluri Defensive ) BM2+Aura|BM+Aura: Bun
*Atac: Bun
*Viteza: Buna(Nu la fel de buna ca WI, dar mai buna ca WA)

>Pros:
- Cele mai bune skilluri defensive
- Buffuri puternice pe sfarsit
- Critical rate si critical dmg bun, datorita skillului crushing blade)
- Abilitatea de a da heal

>Cons:
- ATK rate si DEF rate mediocru
- Putine buffuri
- HP mic

>>PVP:
- Bun in PVP datorita skillurilor defensive care copsenseaza dmg'ul mic. [Rata de supravietuire in PVP: 75% de cele mai multe ori]

>>PVE: (Dungeon de nivel mare~~> B2F / FT | Harti de nivel mare ~~> Mutant Forest / Pontus Ferrum)
- Slab cand vine vorba de PVE, datorita defence rate'ului mic si durata skillurilor defensive mica. [Rata de supravietuire in PVE (Dungeon Solo B2F/FT): 35% | (Harti de nivel mare Solo): 50%]]

>>PK WAR:
- Bun

>>>STAT BUILD:
- STR, INT, DEX

Fapt:
- Nu sunt prea buni cand vine vorba de PVE, dar este cel mai bun tanc din WAR'uri
- FS este flexibil; pot fi SwordFS, MagicFS and DexFS
- MagicFS este cel mai probabil sa castige in PVP

FORCE ARCHER:

"Cel Mai Rapid Mag si Healer"

CAPACITATE:

*Viata: Bun
*Defense: Slab Dar poate fi Bun, datorita skillurilor de heal care compenseaza
*Atac: Excelent / BM2+Aura|BM+Aura: Excelent
*Viteza: peste Excelent Datorita skillurilor rapide

>Pros:
- DPS bun datorita skillurilor rapide
- Abilitatea de a da heal si a ajuta altii(Clasa necesara la Vanat bosi si Dungeon'uri de nivel mare)
- Cel mai balansat caracter
- Damage mare
- Foarte bun in ceea ce priveste criticalele

>Cons:
- Defense slab
- HP mic
- Nu poate tanca mobi mari

>>PVP:
-Poate fi foarte bun in PVP, daca jucatorul in cauza stie acest aspect al FA. [Rata de supravietuire in PVP: 70% most of the times]

>>PVE: (Dungeon de nivel mare ~~> B2F / FT | Harti de nivel mare ~~> Mutant Forest / Pontus Ferrum)
- Al 2-lea dupa Blader care poate sa termine cu usurinta FT. [Rata de supravietuire in PVE (Dungeon Solo B2F/FT): 65%/85% | (Harta de nivel mare Solo): 80%]]

>>PK WAR:
- Foarte bun

>>>STAT BUILD
- INT

Fact:
- FA este un killer si un healder in acelasi timp, in orice aspect al jocului
- Poate face dmg mare, la fel ca Wizards si WA
- Vanatorile de bosi si monstrii, poate fi mai usoara cu un FA in party.

WIZARD:

"Distrugatorul"

CAPACITATE:

*Viata: Slaba
*Defense: Foarte Slab
*Atac: Excelent / BM2+Aura|BM+Aura: Excelent
*Viteza: Bun

>Pros:
- Poate face mult dmg in range
- Poate scapa usor, datorita skillului Blink
- BM infitit, datorita Skillului de regenerare a SP'ului
- La fel ca FA, WIZ e necesar in vanatoriile de bosi si in Dungeonurilor datorita buffului de SPl
- Skill de regen foarte bun
- Cele mai bune skilluri de AOE

>Cons:
- Def Mic
- HP Mic
- Def Rate Mic

>>PVP:
- Poate fi foarte bun in PVP, datorita celui mai bun skill de regen si blink'ului. Wizardul trebuie folosit de un jucator care cunoaste aceasta clasa, ca sa fie eficient cu el in PVP ( Rata de supravieturie in PVP: 65% de cele mai multe ori]

>>PVE: (Dungeon de lvl mare ~~> B2F / FT | Harti de lvl mare ~~> Mutant Forest / Pontus Ferrum)
- Datorita BM2`ului si Aurei, Wiz'ul poate sa termine FT, dar are dificultati in hartile de lvl mare, datorita defence rate'ului mic. [Rata de supravietuire in PVE (Dungeon Solo B2F/FT): 50%/85% | (Harti de lvl mare Solo): 50%]]

>>PK WAR:
- Foarte bun

Fapt:
- Wizard'ul poate excela in orice aspect al jucului la nivelele mari(150-170)
- Wizard'ul poate sa stea solo la Berderk Faello cu "usurinta" =)

__________________________________________________ ________________________
Situatii des inalnite:

WA/BL vs FB:
Q: De ce unii WA/BL se plang tot timpul de Mana Freeze de la FB?
A: WA/BL vor sa castige cu usurinta.
~~> Un WA/BL Nu ar trebui sa restrictioneze Mana Freeze de la FB, datorita bufului de FB, doar daca acesta este un buff de party.

WA/BL vs FB:
Qbig grine ce unii WA/BL vor tot timpul o lupta corp la corp cu FB?
A: WA/BL vor sa aiba avantajul lor de 100% melee, cand FB'ul este 50% melee, 50% magic
~~> Un FB nu poate devenii WA/BL care sunt 100%melee.De'asta ii si spune Mag'ul care foloseste jumatate magie, jumatate forta bruta.

1 răspuns:
| Stefyyzxx a răspuns:

Warior