| Badarau_Andrei_1985 a întrebat:

Cate grade ar trebui sa aiba un procesor de calculator:ryzen 5 3600?
Am avut si 90 de grade..si nu stiu daca e ok sau nu.

2 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Pai, modelul poate atinge 95 pana cand protectia sa-l opreasca.
Ok nu prea este. Cu ventilatia cum stai?

| marinaru777 a răspuns:

Pt toti care citesc periodic se verifica la cateva luni coolerul de la procesor sa nu acumuleze praf, multi schimba pasta termica dar problema este praful pentru ca obtureaza si nu mai este racire.
La procesor mai sunt si factori de software windows update care ruleaza in fundal, trebuie sa faceti update pana la versiunea 20h2 la windows 10.Dezactivati si antimalware pentru ca scaneaza permanent si ingreuneaza sistemul
https://blog.emsisoft.com/en/28620/antimalware-service-executable/