Salontanul
| Salontanul a răspuns:

I3 are doua procesoare fizice (core) si 4 procesoare virtuale (threads).
Q9550 are 4 core si atat. Are si frecventa mai mica (2, 83 Ghz) dar are cache-ul mai mare ceea ce inseamna ca retine mai multa informatie o data.
Eu as opta pentru i3 care are si grafica incorporata.
Totusi nu stiu de ce le compari? Unul este pe socket 1155 (i3) si celalalt pe LGA775. Nu se potrivesc pe aceeasi placa!

| predator2 explică (pentru Salontanul):

Stiu ca nu se potrivesc, da vreau sa fac un update si voiam sa stiu daca se merita, sa schim placa de baza impreuna cu ramul mai ales ca i3 am vazut ca sunt chiar mai ieftine decat q9550, exact cum ddr3 este mai ieftin decat ddr2.si eu tot pe i3 optam as vrea i5 da n-am bugetul happynecesar, multumesc pentru raspunsul acordat.

1 răspuns: