| KenaSebi a întrebat:

Ce procesor imi recomandati intr-un buget de 650 lei?

Răspuns Câştigător
| Alexul99 a răspuns:

Ceva mai bun decat un i3 in aceasta categorie de bani nu prea gasesti, dar, desigur daca vrei ceva de la Intel :
http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/kaby-lake-core-i3-7100t-34ghz-box/
Este un procesor din noua serie kaby lake si se descurca de minune in jocuri/soft-uri care necesita o putere de procesare ridicata.
A doua recomandare pentru tine ar fi ceva de la AMD. deisgur, sa nu faci greseala sa iti iei acest procesor, dar fara un cooler stock, fiindca acest procesor se incalzeste foarte tare, ca si performanta pot spune ca este putin peste acel i3 din cate am auzit de la unul si altul, dar pentru a atinge o astfel de performanta trebuie sa fie si rece, mai pe scurt, iti trebuie un cooler `teapan`.
Daca nu dispui de un buget destul de mare pentru un cooler iti recomand asa ceva : http://www.pcgarage.ro/coolere/deepcool/gammaxx300/
se descurca foarte bine pentru categoria sa de pret si iti poate tine procesorul relativ rece.
Totusi, daca vrei ceva mai bun si poti mari putin bugetul iti recomand ceva care sigur nu o sa te dezamageasca : http://www.pcgarage.ro/coolere/id-cooling/frostflow-120/
Este un cooler pe lichid si sigur o sa `inghete` acel monstru de procesor.
Totusi, daca nu prea te tenteaza sa te `lupti` cu caldura cu care vine la pachet acel 8300, dintr-o serie si destul de veche sincer sa fiu.
Iti recomand noul AMD Ryzen 5 1400.
http://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/ryzen-5-1400-32ghz-box/
Desigur,daca mai poti adauga niste banuti la acel buget, desigur poti sa il cauti putin mai ieftin pe diferite site-uri de hardware.
De departe acesta este cel mai bun procesor pe care ti l-am recomandat astazi, nu are nici macar o luna de cand s-a lansat si este la nivelul unui i5 bun.
Cat despre caldura, nu o sa ai nici un stres, va rula impecabil cu cooler-ul inclus in pachet, iar consumul de energie bate pana si procesoarele de la Intel.
Mult succes cu viitorul tau calculator. Bafta. :)

| Alexul99 a răspuns (pentru Alexul99):

Fara un cooler after market*
http://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/fx-8300-33ghz-box/
(link-ul pentru cel de al doilea procesor recomandat)
P.S.: Scuze de greseli.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde de placa de baza. Numai un individ fara gandire iti recomanda ceva nestiind socketul.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru KenaSebi):

Atunci un procesor bun sa stii ca acum porneste de la 850 lei in sus. Sub suma pe care o ai tu este asta: http://www.emag.ro/......DXPVK7BBM/

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru KenaSebi):

Asa ti se pare tie. Compari un procesor cu 4 Ghz cu un chip grafic incorporat mai bun, cu unul de 3, 5 Ghz si cu un chip grafic mai slab? Daca esti asa priceput la ce ai mai intrebat?

Răspuns utilizator avertizat
| Cobi24 a răspuns:

Cauta asta pe eMAG si selecteaza primul produs: "Procesor Intel® Core™ i3-6100, 3.70GHz, Skylake, 3MB, Socket 1151, Box"
Dar ai grija sa cauti si o placa video care sa fie compatibila.