| GolopențaAdrian a întrebat:

Cel mai bun joc de construit orase? Si sa imi mearga si mie pe specificatiile urmatoare:
Windows 10 Pro N pe 64 bit
Placa video:Intel HD Graphics de 2 Gb
Procesor:Intel Celeron de 1, 5 ghz(Dual Core)'
Ram: 4 Gb

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei doar sa construiesti orase (fara sa te ocupi de locuitori), poti incerca jocurile SimCity, vezi tu care iti merge.
Cel mai bun joc (din punct de vedere al gameplay-ului) existent in momentul actual in care sa ai grija si de locuitorii orasului (sa te ocupi de hrana, sa faci unelte, sa obtii apa, etc.) este Dwarf Fortress. Cel mai mare minus (pentru cei care vor sa se apuce de el) este interfata grafica a lui (inexistenta, joci in cea mai mare parte din tastatura). Si daca nu iti place grafica ASCII (ce vezi tu cand te joci sunt mai mult niste caractere) o sa te chinui putin sa il faci sa afiseze texturi pe care sa le intelegi mai usor (prin diverse programe faci asta). Gameplay-ul jocului e superb. In fiecare oras pe care il faci o sa fie mereu diferente, jocul nefiind repetitiv (are foarte mult continut, fiind, cred, in al 11-lea an de dezvoltare). Toti cei care s-au apucat de jocul asta (din ce am citit eu pe internet) si s-au chinuit cateva ore sa il inteleaga spuneau ca e unul dintre cele mai bune jocuri pe care le-au jucat. Inca ceva, jocul asta nu prea e prietenos cu cei care vor sa incerce, deci o sa fii nevoit sa ai mereu o pagina Wiki deschisa.
Daca interfata e mai importanta pentru tine poti incerca RimWorld. Este inspirat din Dwarf Fortress si inca ceva jocuri. Ideea jocului e ca grupul tau de 3 persoane ( sau cate ai ales tu ) au ajuns pe o planeta necunoscuta lor pentru a scapa de apocalipsa (sau asa ceva). Deci ajungi pe o planeta pe care trebuie sa iti faci o baza ca sa supravietuiesti. Tot asa, trebuie sa ai grija de resurse (sa faci rost de hrana, metale, etc.). Pe masura ce avansezi in joc, baza ta o sa fie atacata de alte persoane deci trebuie sa te gandesti si cum sa o aperi. E destul de interesant jocul, dar nu are atat de mult content precum Dwarf Fortress.
Sper ca te-am ajutat happy.

| GolopențaAdrian explică (pentru anonim_4396):

Multumesc nu grafica ma intereseaza atat ci ce poti face in ele

| anonim_4396 a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Ok, dar sa stii ca eu vorbeam chiar serios cand spuneam de grafica, adica uite cum arata: http://bit.ly/2mVmyS8 -fara o textura, numita tileset in jocul asta | http://bit.ly/2oa4Aw7 - cu un tileset, optional. Oricum, tot ce iti pot spune e ca jocul merita (daca iti si plac jocurile de tipul asta, desigur).

| GolopențaAdrian explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca l-am descarcat dar cum sa inteleg si cum pot imbunatatii grafica?

| GolopențaAdrian explică (pentru anonim_4396):

Si primul fil matrixare are un film in format ascii si stiu cum e

| anonim_4396 a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Uite un playlist cu tutoriale pe tema asta (tot ce trebuie: ce setari sa faci + cum sa joci): http://bit.ly/2mZi8u0, te poti uita de la episodul 1 unde zice mai multe pe tema asta, a graficii. Tot ce pot zice e ca o sa ai nevoie de destul de mult timp liber ca sa te uiti la tutoriale :). As vrea sa te ajut mai mult, nu doar sa iti dau tutoriale, dar nici eu nu sunt atat de bun fiinda nu am inca atat de mult timp liber incat sa il invat. Uite un ghid de pe wiki cu un start rapid, fara prea multe discutii precum in tutoriale: http://bit.ly/1I7FLoT (totusi nu spune cum sa imbunatatesti grafica, deci daca vrei sa faci asta cam trebuie sa te uiti la tutoriale).

| GolopențaAdrian explică (pentru anonim_4396):

Nu merg link-urile

| GolopențaAdrian explică (pentru anonim_4396):

Ultimul cu wiki a mers dar la primele zice parametrii nevalizi

| anonim_4396 a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Da, problema e virgula de la sfarsitul link-ului care s-a lipit de el chiar daca eu am pus spatiu intre ea si link. Daca o stergi ar trebui sa mearga happy

| GolopențaAdrian explică (pentru anonim_4396):

Tot aia e dar o sa iau si Rimworld si poti sa-mi zici unde ai intrat sau cum ai scris ca sa gasesti acele tutoriale

| anonim_4396 a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Cauta pe Youtube "Dwarf Fortress Tutorials for New Players" si primul o sa fie un playlist de la DasTactic, cel mai probabil. Pe ala voiam eu sa ti-l dau.

| GolopențaAdrian explică (pentru anonim_4396):

Am gasit si ma abonez la el

15 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Golopenta,de ce faci asa si de ce scrii asa cu spatii foarte mari?

| GolopențaAdrian explică (pentru untu):

Am vrut sa aproprii dar tebe sa scriu din nou

| xxRalucutza a răspuns:

Dragi jucatori,
Clientul v7.5 mult asteptat a fost implementat! Intra acum si distreaza-te alaturi de prietenii tai în timp ce te bucuri de un server de durata, cu un design unic? i o atmosfera placuta!
Ce este nou? :
- Evolutii noi adaugate!
- Design nou la mape!
- Design nou la iteme!
- Design nou la mount-uri!
- Seturi noi de arme!
- Frizurile au fost înlocuite cu colorantele!
- Iteme de upgrade noi adaugate!
- Sistem de salvare date login.
- Sistem nou de emo? ii!
Ti se pare interesant? Atunci nu ezita sa-ti creezi un cont, sa-ti faci prieteni si sa dovedesti ca esti cel mai bun.
Vrei sa aflii singur mai multe informatii si tot ce este nou? Atunci descarca noul client: http://www.sonymt2.ro/sv/descarcari.
Echipa SonyMt2 te asteapta cu bratele deschise.
Poze : 1.http://i.imgur.com/JLOAgKS.jpg
: 2 http://i.imgur.com/ypkNOwx.jpg
: 3 http://i.imgur.com/8Bq9Nxv.jpg