| suntperfect a întrebat:

Cine ar putea sa ma ajute in legatura cu ceva serios?
Eu as vrea sa imi fac un pc de gaming cat de cat pe placa de baza asrock g31m-s,stiu ca e cam slaba dar as vrea sa imi fac un pc bun din bucati!
Poate sa ma ajute cineva sa caut cel mai bun procesor si cea mai buna placa video care sa se potriveasca pe placa asta de baza?
Multi imi spunea sa schimb pc cu totul dar am si hard la el, am si 4 gb ram si as face o prostie sa cumpar alta placa de baza cu socet mai mare de 775 si ddr3 (eu am ddr2)si sa raman cu 4 gb ram,sa nu am ce face cu iei,cine m-a ajuta? sa stiti ca si bugetul are o limita! sa nu fie exagerat, maxim 15000 ron pe placa cideo si procesor!

3 răspunsuri:
| MrMihnea a răspuns:

4GB RAM, DDR2 sunt degeaba. Vrei PC de gaming? Treci pe DDR3. Placa de baza nu conteaza prea mult deci nu trebuie sa cheltui cine stie ce, eu am dat 300 RON pe ea.( Gigabyte B75-D3V). Procesor: recomand cu caldura i3 sau i5 (preferabil i5 daca ai bani), cat despre placa video, depinde de monitor si de sursa. Eu am monitor de 19 inch si mi-am luat un GTX 650. Duce orice joc cu detaliile pe high si sunt extrem de multumit mai ales pentru pretul acesteia, in jur de 550 RON. Succes si la multi ani!

P.S mi-am facut PC`ul toamna asta.

| suntperfect explică (pentru MrMihnea):

Deci nu e nevoie sa schimb placa de baza ca sa imi pun o placa video si un procesor de gaming?

| suntperfect explică (pentru suntperfect):

Sau ar fi mai bine sa imi schimb placa de baza?