| OneReason a întrebat:

Cine imi povesteste si mie povestea din Assassin creed III, am jucat jocul recent dar nu am inteles povestea.

Dau funda, cine imi povesteste povestea jocului

Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

POVESTE ŞI PERSONAJE

După cum fusese anunţat de foarte mult timp, Ezio Auditore de Firenze s-a retras în glorie, rolurile personajelor principale din Assassin's Creed III urmând a fi împărţite între Desmond Miles (eroul din prezent al seriei) şi un nou strămoş al acestuia, amerindianul Connor Kenway. Îmbucurător este faptul că Ubisoft a reuşit să păstreze secretă o foarte mare parte a poveştii, surprizele şi întorsăturile de situaţie fiind ingredientul-minune al primelor ore din Assassin's Creed III.
Spre deosebire de urmaşii lui Assassin's Creed II, cel de-al treilea joc Assassin's Creed numerotat pune un accent deosebit pe latura narativă, existând riscul ca amatorii de acţiune sau varietate să fie dezamăgiţi de prima parte a jocului. Această introducere extinsă a fost concepută mai mult ca o poveste interactivă, elementele caracteristice unui titlu open world lipsind aproape în totalitate.

Ulterior, odată ce jucătorii se vor familiarize cu Connor şi motivaţiile din spatele acţiunilor sale, jocul se va "deschide" în stilul vechilor titluri Assassin's Creed, cu numeroase acţiuni şi misiuni secundare ce pot fi abordate separat de povestea principală. Spre deosebire de Altair şi Ezio, Connor pare a fi un erou mult mai naiv, intrat într-un război pe care nu-l înţelege în totalitate.
De altfel, exact pe acest gen de conflict intern au vrut cei de la Ubisoft să pună accentul, firea lui Connor fiind o oglindă perfectă a evenimentelor la care acesta este nevoit să ia parte pe parcursul jocului.

După cum am mai spus-o, acţiunea din Assassin's Creed III are loc în timpul Războiului de Independenţă ce a dus la declararea independenţei coloniilor britanice din America de Nord şi apariţia Statelor Unite ale Americii. Intrigile politice au jucat mereu un rol important în seria Assassin's Creed, însă în acest al treilea joc acestea au fost ridicate la rang de artă.
Precum în campaniile electorale, atât loialiştii coroanei britanice, cât şi patrioţii americani vor încerca să-l ademenească pe Connor cu fel de fel de argumente. Şi, de cele mai multe ori acestea sunt valide, stârnind astfel conflictul interior de care aminteam mai devreme. Niciodată nu ai siguranţa că acţiunile tale sunt desfăşurate în slujba "binelui", fiecare decizie importantă fiind luată de Connor sub umbra unei întrebări de genul "ce s-ar fi întâmplat dacă alegeam cealaltă variantă?".

Urmărind clipurile promoţionale şi trailerele jocului, ai putea crede că Ubisoft a conceput Assassin's Creed III ca o odă închinată naţiunii americane şi întemeietorilor Statelor Unite ale Americii. Nimic mai fals. Jocul de "lumini şi umbre" în care este implicat Connor scoate la iveală adevărata faţă a Războiului de Independenţă, cei de la Ubisoft neferindu-se să prezinte părţile întunecate ale unor "eroi" americani precum George Washington, Benjamin Franklin sau Charles Lee.
Cât despre povestea lui Desmond, aceasta joacă acum un rol mult mai important decât în Revelations, existând secţiuni întregi în care jucătorii vor avea ocazia să-l controleze pe eroul iniţial al seriei. Finalul vine ca un rezultat logic al abordării narative de care aminteam mai sus, conflictele interne ale unui singur om fiind extinse la nivelul întregii rase umane. Vă las totuşi să aflaţi singuri despre ce este vorba.
SURSA - > http://jocuri.go4it.ro/......i-10272684