| Lioana a întrebat:

Cum pot activa un soft de la Adobe prin telefon daca la numarul de telefon pe care il da softul mi se spune ca e incorect? Care este numarul de telefon corect? Sau cum se poate activa daca prin internet nu functioneaza?

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Poti folosi programul? Daca da, de ce sa-l mai activezi? Eu cred ca activarea, din cate inteleg eu, si nu prea le am cu latura de soft, e doar pentru cei ce au creat programul, sa stie ca si tu il folosesti.
Eu am lucrat in Corel luni de zile pana sa il activez, amfacut-o dupa ce reinstalasem Windows-ul, si implicit si programul, si cand am facut-o, am facut-o cu adresa de mail, dupa ce m-am inregistrat la ei pe site. Acum, nu stiu cum e la Adobe, cel mai bine ar fi sa intri la ei pe site sa vezi, ar trebui sa o poti face ca si mine, cu o adresa de mail.

| Lioana explică (pentru cristi202):

Programul imi spune ca am 30 de zile in care pot face activarea. Fara activare se va comporta ca un program trial. Adica nu va mai functiona dupa 30 zile si va aparea mereu fereastra care cere activare desi nu pot activa softul din acea fereastra. Daca inchid fereastra de activare se inchide si programul. Acum trebuie sa aleg optiunea ca voi face asta mai tarziu ca sa functioneze dar dupa 30 de zile nu voi mai avea acea optiune.
Da, stiu ca unele programe functioneaza si fara activare dar nu toate, cel putin nu cele produse de Microsoft si de Adobe. Ma refer la versiunile date de producator nu la cele piratate.
Dar dupa cum am scris mai sus Adobe ofera celor care au licenta de CS3 o versiune inlocuitoare care nu are nevoie de activare. N-am testat-o inca sa vad cum se comporta dar sper ca va fi exact acelasi lucru doar ca nu va mai cere activare.

| cristi202 a răspuns (pentru Lioana):

Aha, înțeleg despre ce vorbești. În cazul asta nu îți cere un cod? Din cate știu, activarea de la versiunea trial se face printr-un cod pe care trebuie sa il introduci în fereastra în care și faci activarea. Sau, și e posibil sa fie asa și la Adobe, sa ai undeva în program un generator de cod, în care sa pui codul de activare primit, si care sa iti genereze alt cod pe care sa il introduci în fereastra de activare. Orice ar fi, dacă programul nu e Free decat în versiune de trial, pentru a-l avea "full" trebuie sa ai și un cod, si posibilitatea de a activa acel cod pentru a trece de la trial la versiunea cu drepturi depline.

| Lioana explică (pentru cristi202):

Banuiesc ca te referi la "Serial Number", codul trecut pe spatele cutiei softurilor originale. Acela se cere in timpul instalarii. Fara acel cod nici nu se finalizeaza instalarea programului. Activarea se face dupa instalare si daca se face online nu se cere cod. Serial Number-ul introdus la instalare apare automat in fereastra de activare iar alt cod nu se cere. Doar la activarea prin telefon trebuie sa treci un alt cod pe care il primesti dupa ce suni la numarul de telefon dat de producator si dupa ce dai numarul serial al licentei tale. Dar in cazul acestui soft nu mai functioneaza activarea nici online nici prin telefon.
Versiunea mea nu e trial, e de pe un DVD original. Dar din cauza retragerii serverelor de activare se comporta ca un trial.

| cristi202 a răspuns (pentru Lioana):

Aha, acum inteleg. E ca si in cazul generatorului de cod de care iti spuneam, numai ca o faci online sau telefonic. E o masura in plus de siguranta, pentru a nu fi furat codul. Daca nu reusesti, s-ar putea sa fi tras o teapa cu programul. Incearca sa ii contactezi pe site pe cei de la Adobe si le explici problema.

| Ineys a răspuns:

Despre ce program este vorba? Ai cumparat licenta la el?

| Lioana explică (pentru Ineys):

E vorba de Adobe Creative Suite 3 (CS3) la care am DVD cu licenta. Dar intre timp am aflat ca Adobe a retras posibilitatea activarii pentru CS3 oferind o versiune inlocuitoare a acestui soft care nu necesita activare.
https://helpx.adobe.com/......bat-8.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se prostesc astia rau cu tehnologia, trebuie sa astepti sa apara scanerele de retina rolling on the floor