| Ghost99 a întrebat:

Cum se joaca septica romaneasca?

1 răspuns:
| GoguSteriade a răspuns:

Nu e cea clasica? Se taie cartile: 7-le se pastreaza (si mai tai o data), la 10 mai tai o data, la A te uiti dedesubt.

7le taie in joc, la fel ca si punctul peste punct. Cine ia cartile de jos da primul apoi. Iei din pachet atatea carti cate ai dat jos ca sa incepi mana urmatoare tot cu 4 carti, ca la inceput.

Castiga cel cu mai multe puncte din cele 8.

In jocul in trei se scot doi optari si cei ramasi taie. Stanga taie, dreapta primeste.

In jocul in 4 se aseaza echipele in diagonala si se joaca doar cu 7ari ca taieturi.

Joci cu cartile de la 7 in sus.