| Malphite a întrebat:

Daca imi pun Jailbreak pe Ipad mi se duce garantia? Daca imi pun este vreun site anume de unde sa iau game?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Nu pierzi garantia prin Jailbreak! Dupa ce faci Jailbreak la iPad o sa-ti apara aplicatia Cidia. Intra in Cidia si descarca Installous. Prin Installous descarci toate aplicatiile care costa bani din App Store ->GRATIS!

Jailbreak este numele generic dat unui cumul de procese reversibile prin care se permite rularea unui cod extern pe un iPhone, iPod Touch sau iPad. Tradus in limbaj uman este hack-ul care permite rularea altor programe, nu doar a celor permise de Apple. Tot prin intermediul jailbreak-ului se permite un nivel foarte mare de personalizare a aparatului care altfel nu e permis ( instalarea de teme, editare a sunetelor de sistem, teme pentru aplicatii etc).
Este legal?

Da! Au existat incercari in State ca acest proces sa fie scos in afara legii dar curtea de judecata a dat verdictul ca procesul este perfect legal atat timp cat nu foloseste cod aflat in proprietatea cuiva.
Afecteaza garantia?

Toate sursele oficiale vor spune ca da. Realitatea este in schimb alta. Cum procesul este perfect reversibil cu un simplu Restore nu se poate sti daca acesta a fost sau nu jailbreak-uit anterior. Deci NU afecteaza garantia.

Bafta!

1 răspuns:
| AndYCurIosU a răspuns:

Da TISE DUCE! si scuze da nu stiu site!