| intrebpisici a întrebat:

Daca mi-as vinde laptopul de 2800lei cumparat in 2020 pe un playstation 4 si sa-mi mai ramana si 700lei? ar fi o afacere? dar un playstation 4 din ala bun.

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Mentalitatea de pusti, laptopul tau poate sa fie mai bun decat o consola second-hand de un oarecare, nu te gandi deci ca faci o afacere dand vrabia din mana pe cioara de pe gard!

Un PS "de ala bun" adica nou din magazin, merita ca ai 2 ani garantie dar nu PS4 sau PS4 pro care se mai gasesc noi dar de pe stocuri vechi!

totusi cred ca ca cel mai indicat este sa cumperi PS5 nou, nu PS4 care este vechi ca si tehnologie!

Una e PS4 alta PS4 pro, alta PS5! Ai zis doar PS4 si atat! Nu putem intui mereu la ce anume va referiti!

| intrebpisici explică (pentru Simpatic):

Pai da ma unul bun un ps4 foarte bun cu garantie nu merita sa dau laptopu la schimb?

| Simpatic a răspuns (pentru intrebpisici):

Pai si jocuri de PS4 nu trebuie sa cumperi? sau cont PSN si costa si acela ceva!
tocmai ce ti-am zis tu stii daca merita, eu am tot avut PS4 nu ma mai incanta!

Pe de alta parte PS4 este usor "vechi", iti dai seama ca pana si PS5 are cativa ani de cand a aparut!

In orice caz nu prea gasesti PS4 noi sigilate! foarte rar pe la vreun retailer (adica firma) iar aceia vor sume mari de bani raportate la PS4 actual!

Daca laptopul tau face 2800 de lei dupa 4 ani inseamna ca a costat mai mult de 7000 de lei acum 4 ani, ceea ce nu este imposibil

Am eu un laptop actual de 3, 6 ani de gaming pe care am dat vreo 6000 de lei si nu cred ca face 2500 de lei daca l-as vinde happy
Electronicele din ziua de azi isi pierd repede valoarea sa stii!

tu stii cel mai bine ce vrei sa iti cumperi

Daca gasesti un om serios care sa iti vanda un ps4 bun atunci de ce nu.
Se poate cumpara si second-hand insa trebuie sa te pricepi putin ca sa nu cumperi o epava la care a fost lipita placa video in urma problemelor

| intrebpisici explică (pentru Simpatic):

2800 in 2020 acum cat as lua pe el atat am dat pe laptop, daca il vand cat as lua pe el?

| Simpatic a răspuns (pentru intrebpisici):

A ma scuzi, nu am inteles ai zis 2800 de 4 ani...off uneori parca am lipsa materie cenusie, trebuia sa inteleg ca e de 4 ani si a costat 2800 de lei
Nu se face numai dupa asta calculul, doar dupa vechime si cat ai dat tu pe el
Este in functie de piata articolelor SH
Depinde ce model este
Ca sa iti faci o parere intri pe olx si in meniul de cautare scrii pe scurt marca si modelul laptopului, de exemplu al meu ar fi Hp Omen nxxxxxxx -unde nxxxx reprezinta modelul/seria

Si daca gasesti rezultate cu laptopuri ca al tau adica acelasi model cu aceleasi caracteristici (este bine sa fie macar 2-3 oferte, dar nu vei gasi mereu multe oferte pentru absolut toate modelele!) atunci faci o medie

Desi am ceva experienta in vanzari nu pot sa stiu in momentul asta cu cat se vinde laptopul tau avand ca detalii doar anul de fabricatie si pretul de achizitie! de ce? pentru ca aceste criterii nu sunt de mare relevanta fata de laptopuri

Iti dau un exemplu

daca cumpar de la un amic un laptop performant cu 5000 de lei care el in mod normal ar valora 8000 de lei ca si second-hand, anul viitor desi produsul a fost SH si cand l-am cumparat, deci anul viitor poate sa valoreze mai mult decat am dat eu pe el
Deci in cazul expus de mine nu are relevanta pretul de achizitie ci pretul real al pietii!

In fine, ai inteles cred ideea