| REDXMihai a întrebat:

Daca procesorul nu are suficienta pasta termoconducatoare poate sa imi ruleze jocurile in lag?
Tin sa mentionez ca l-am curatat odata de praf si am desfacut si cooler-ul de procesor si nu i-am mai pus pasta noua.

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Întotdeauna atunci când desfaci coolerul de pe procesor ștergi pasta veche și o înlocuiești cu una nouă.

Te-ai întrebat vreodată care e rolul acelei paste? Ea favorizează transferul de căldură între procesor și cooler și e foarte important sa nu existe aer in spațiul ăla. Aerul e un izolator. În momentul în care tu demontezi coolerul introduci bule de aer între cooler și procesor.

Dacă temperatura este foarte ridicata atunci e posibil sa ai probleme la jocuri.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei, cand detasezi coolerul din orice motiv, stergi pasta veche si aplici pasta noua. Pasta respectiva se solidifica in timp si, chiar daca pui la loc coolerul si cantitatea de pasta ramane la fel, conductibilitatea ei termica scade. Vezi temperaturile de la CPU si daca sunt mai mari, ti-ai gasit vinovatul