| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am facut o prostie si sunt super ingrijorat.
Am vrut sa indepartez coolerul de pe procesor si a iesit cu tot cu procesor pentru ca il pusesem intr-o pozitie ce impiedica adaugarea unei memorii ram si am vrut sa fac upgrade si sa schimb pozitia coolerului (procesorul era efectiv lipit de cooler, este un AMD Ryzen 4600G cu cooler stock.). Chestia e ca procesorul a iesit fortat desi socketul era blocat (nu s-au indiot sau rupt pinii procesorului), se poate sa fi afectat placa de baza?
Am reusit apoi sa dezlipesc procesorul de pe cooler.
Problema este ca am curatat apoi procesorul de pasta si a ajuns pe marginea verde (nu pe pini) si un pic sub acel "patrat" metalic pe care scrie numele procesorului.
Pasta a fost cea stock de pe cooler si nu stiu daca conduce si electricitatea si imi este frica sa mai pornesc pc-ul.
Credeti ca daca ramane acea pasta sub acel patrat metalic va afecta procesorul?

7 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Stai liniștit nu iti face griji si mie mi-s-a întâmplat. cate o data treabă asta
Asta ca nu te speria

Depinde ce fel de.procesor ai daca cumva sau îndoit pinii se pot îndrepta cu ajutorul unii creion cu mina

Sau daca e.procesor 775 e mai bine

Nu iti face griji eu sunt un electronist cu zeci de ani de experiență si te ajut eu daca are pini macar cu un video
Il pun pe Youtube si iti dau link-ul

| alzr a răspuns (pentru RxTx):

Nu s-a rupt niciun pin si nu exista pasta pe pini!
Problema mea este ca pasta a ajuns un pic sub acel pastrat metalic, pe marginea verde.

| RxTx a răspuns (pentru alzr):

Nu e bai
Cumperi doua spray-uri
Si gata se curăță

Cumperi un spray WD-40
Dai cu el la greu cu presiune prin țevuța aceea de plastic roșu care se înfige in gura dopului spray-ului

Si sufli cu presiune toată mizeria

Apoi pui placa cu fața in jos o ora la scurs

Apoi pui placa pe să se sprijine intr-un colț inca o oră la scurs

Dupa ce sa scurs bine
Iei un fion normal de uscat părul

Dai cu el putin pe placa sa te asiguri doar ca nu mai băltește inca spray pe ea

Nu contează ca e unsuroasa

Apoi montezi tot si e ca nouă

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Maine dimineata porneste l si daca face scurt macar nu ramîi noaptea fara lumina, ziua este altceva, face scurt sar sigurantele le ridici si gata nu e mare tragedie, doar ca daca face scurt ai stricat de tot calculatorul, la piese nu te bagi daca nu stii, este usor de spus si greu de facut, majoritatea dintre noi umblam chiar daca nu ne pricepem, sperînd ca din greseli invatam, dar nu este asa, nu poti invata fara scoala fara o pregatire, ori tu daca nu esti depanator calculatoare, le defectezi clar, acum pregateste te de bani grei sa il repare cineva sau sa cumperi altul nou.De ce ai vrut sa indepartezi coolerul de la procesor? Cu ce te a deranjat?

| alzr a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Am vrut sa intorc coolerul pe celalta parte pentru a pune inca o placuta de memorie ram, initial nu mai avea loc din cauza pozitiei coolerului.

| NLS a răspuns:

Pasta stock nu conduce electricitatea.
Si daca n-a ajuns pe zona pinilor, oricum nu are nimic.

Verifica inca o data cu atentie daca pinii sunt intregi, si daca pasta a ajuns aproape de ei, trebui totusi inlaturata, altfel risti sa nu porneasca.
De indata ce o vei curata, ar trebui sa o ia fara probleme.

| alzr a răspuns (pentru NLS):

La pini nu a ajuns ca prin minune, dar a ramas sub acel patrat de metal pe care se pune pasta termica si am dat cu o perie mica sa scot dsr mai rau a intrat, oricum cantitatea este extrem de mica.