| GizazCraist a întrebat:

De cateva saptamani sunt incapabil sa rulez o scanare la bootare cu avast pentru ca de fiecare data cand rulez o asemenea scanare in locul scanarii in boot imi apare un ecran negru iar sistem nu raspunde la nicio comanda si nu-mi ramane nimic de facut dect sa restartez sistemul in mod fortat, dupa care urmeaza repararea sistemului care este normala dupa o scanare in boot esuata. Am incercat sa reinstalez antivirusul de mai multe ori dar rezultatul e acelasi.
Problema nu e ca eu mi-as pune baza in scnarile de la avast si ca nu am alte softuri care sa se ocupe de asta in schimb eu imi fac griji in legatura cu ce ar putea produce aceasta problema. Am rulat multiple scanari cu CCE, TDSSKiller, Malwarebyte si HitmanPro dar nu am gasit nicio amenintare majora, de asemenea uneori aceste softuri au prezentat niste simptome ciudate atunci cand se apropiau de finalul scanarii(ferestrele nu mai raspundeau). Acum aceste probleme pot fi cauzate de faptul ca am un virus care incearca sa-si ascunda urmele inchizand toate procesele care il ameninta sau de anumite probleme din sistem.
De asemenea tin sa notez ca aceste probleme apareau doar can scanam tot si sitemul nu si la 'Smart Scan'.
Acesta este log-ul unei asemenea scanari esuate
COMODO Cleaning Essentials.V 2.5. 242177.201

CCE {-u} Update virus database.
CCE {-help} Show help.
CCE {-smart} Smart scan.
CCE {-s [scan attribute]} [-o attribute] [-d volume|-p source] [-Shift]

Scan attribute
m Scan memory on start.
c Scan critical areas and boot sectors.
f Scan selected drivers for hidden files/folders.
r Scan hidden registry objects.
nv Don't scan for viruses.
e.g: "m; c; f; r" -d "c; d"
NOTE: if you use "f" parameter, you must add -d "volume".

-o Scan option.
ARCHIVE Scan archive files (e.g. *.zip, *.rar).
HOOK Restore any kernel hooks before the scan.
SUSMBR Scan suspicious MBR modifications in full scan(Valid for single boot computers only).
MODMBR Report all MBR modifications in full scan(Valid for single boot computers only).
RESTORE Create a windows restore point before performing the scan.
CAMAS Scan unknown processes in memory with CAMAS.
CAMASTIME=300 CAMAS timeout seconds.
Heur=0 Heuistics Scanning level. 0:off; 1:low; 2:middle; 3:high;
MAX=20 Do not scan files larger than 20(MB).
LOGLEVEL=1 Log level. 0:disable log; 1:show threats log; 2:show full log
e.g: "HOOK; SUSMBR; MODMBR; RESTORE; CAMAS; CAMASTIME=300; Heur=0; LOGLEVEL=1; MAX=20"

-d Scan dirver
e.g -d "c; d; e"

-p Scan custom path
e.g -p "c:\1.txt; c:\123"
c:\123 is a folder. c:\1.txt is a file.

-Shift Run in Aggressive mode.

e.g: CCE -s full scan.
e.g: CCE -s "m; c; f; r" -o "CAMAS; CAMASTIME=300" -d "c; d" -p "c:\1.txt"
Astept sugestii si diagnostice
REINSTALAREA WINDOWS-ULUI NU ESTE O OPTIUNE!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
24 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Eu zic sa bagi AVG.

| GizazCraist explică (pentru suffarstar):

Nu-i vorba de entivirus aici pentru ca de fiecare data cand am o dezinfectare folosesc softurile de mai sus. Un antivirus e mai mult un mod de prevenire al virusilor din moment ce la scanari el detecteaza doar 60% din ameninatarile posibile.
Eu acum vreau sa stiu daca problemele mele sunt cauzate de un posibil malware sau altceva

| suffarstar a răspuns (pentru GizazCraist):

Poate ca antivirusul are virusi, sunt cazuri.Ai cd original?

| GizazCraist explică (pentru suffarstar):

Nope dar am piratat o licenta ceea ce-l face legal, oarecum.
Oricum l-am reinstalat de mai multe ori si de fiecare data stergeam antivirusul in totalitate cu iobit ca s ma asigur ca nu e el de vina

| suffarstar a răspuns (pentru GizazCraist):

Incearca sa instalezi sality remover, poate ca e vreun sality.(un virus foarte destept care anihileaza tot ce-i sta in cale, e foarte greu de gasit si de eliminat)

Răspuns utilizator avertizat