| anonim_4396 a întrebat:

Exista anime-uri facute dupa un anumit joc video?

2 răspunsuri:
| LuciWv a răspuns:

Ma indoiesc, insa exista jocuri facute dupa anime uri
de exemplu Attack on titan este foarte reusit, sunt 2 jocuri care urmeaza firul narativ din perspective diferite
Parca sunt si 2 jocuri dupa Tokyo Ghoul si 3 4 sau 5 supa sword art online

| DNA01 a răspuns:

Normal că există. Există și anime-uri făcute după cărți (light novels) și mai sunt și anime-uri originale.

Ăsta e un link cu anime-urile create după jocuri:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_anime_based_on_video_games

Unele dintre anime-urile din acea listă sunt create după "visual novels" (vn) adică jocuri in care nu prea trebuie să faci nimic doar să citești povestea. Clannad și Danganronpa sunt două dintre vn ce au primit anime.
Dacă nu înțelegi la ce mă refer poți căuta pe Youtube "clannad gameplay" sau "danganronpa gameplay".
Ca să îți dai seama ce anime-uri din acea listă sunt vn trebuie să apeși pe joc, iar daca nu scrie "visual novel" la inceput înseamnă că nu e vn.

Azur Lane e un joc gratis (nu e vn) de pe play store ce a primit anul asta un anime. Anime-urile Final Fantasy XV, Persona, Pokemon, Yo-kai Watch, Sonic sunt făcute după jocurile video cu același nume.