| X3RO a întrebat:

Exista vreo aplicatie care arata orele la care ai pornit calculatorul/laptop-ul si ce ai facut pe el?

Răspuns Câştigător
| TheRealFantasy a răspuns:

Nu ai mentionat ce sistem de operare ai, asum automat ca ai Windows fiindca e cel mai comun.

Ai in task manager Up Time adica efectiv de cat timp e pornit laptop-ul (pe windows 7 si 10 cu siguranta, ar trebui si pe 8.1) si timestamp-ul cand ai pornit sistemul il poti vedea si din cmd la fel ca multe alte statistici simple cu comenzi. (windows key+r ca sa deschizi run si scrii cmd)

systeminfo | find /i "Boot Time"
wmic os get lastbootuptime
net statistics workstation

Astea arata doar ultima data cand a fost pornit. Exista si una care va afisa ultimele dati dar nu stiu cate exact in care ai pornit pc-ul, cu o mica variatie.

Get-WinEvent -LogName Microsoft-Windows-Diagnostics-Performance/Operational | Where { $_.Id -eq 100}

Get-WinEvent -FilterHashtable @{LogName = "Microsoft-Windows-Diagnostics-Performance/Operational"; Id = 100; }
Ar mai fi o comanda pentru uptime:
net stats server

In legatura cu ce ai facut pe el, aplicatiile deschise care ruleaza (fie in principal fie pe fundal) apar in task manager iar in log-urile din Registry Edit (regedit in "run" adica windows key+r) ar trebui sa gasesti informatii suplimentare despre orice program ai in PC dar cu limitari, depinde ce vrei sa afli dar in mare parte poti afla configuratia aplicatiilor, permisiuni si alte informatii utile.
Nu iti recomand sa instalezi aplicatii 3rd party pentru asa ceva, in mare parte din cazuri sunt inutile si de multe ori au virusi sau alte lucruri dubioase. Cea mai buna metoda e cu cmd (commandmenu) sau cu software default integrat din sistemul de operare, acum depinde si ce vrei sa faci/afli ca unele lucruri sunt limitate in functie de platforma.
Poti folosi MSI Afterburner sau alte programe tip BOOSTER sau MANAGER dar cele mai bune programe sunt cele built-in.

1 răspuns:
| Afurisenia a răspuns:

Da, dar i-am uitat numele. Intra pe videotutorial.ro si cauta. Arata si cat a lucrat calculatorul.