| Xander14 a întrebat:

FPS ( Frame Per Second) are legatura cu cat de bine se vede jocul sau cu cat de bine se misca jocul?

1 răspuns:
| Gonrax a răspuns:

Da. Un joc sub 30 fps se mișcă săcădat, cu lag mare iar un joc cu 60 fps sau chiar mai mult se va mișca foarte fin.

Cel mai bine este să activezi VSync. VSync este o setare care-ți blochează frame-urile pe 60, să nu fie procesorul și placa video suprafolosite și face să nu se vadă săcădat, cum am zis mai devreme.

Poți să ai mai mult de 60 fps cu tot cu VSync, dacă ai de exemplu monitor de 144 Hz, poți vedea 144 fps cu Vsync.

Uite o comparație clară: https://www.geeksaresexy.net/......mated-gif/

Sper că te-am ajutat.