| SoXiL a întrebat:

Fundaaa]]Ce jocuri imi mmerg pe calculator?

-Proccesor Intel pentium 4 3.00 Ghz
-4 gb ram
-Placa video GeForce 7900 256 mb
-Windows 7

Stiu a placa video e cam rea, da urmeaza sa-mi cumpar alta peste o luna.

9 răspunsuri:
| ImiUrascViata a răspuns:

Din cate am invatat cand este vorba despre aproape toate jocurile pana in 2012 ar necesita 4 rami si o placa de 1 GB video ca sa mearga si da Nvidia este cea mai recomandata desi Ati are putere dubla dar este cam instabila din pacate dar este facuta pentru jocuri. Consider ca ar fi mai bine sa depui un mic efort si sa ti iei placa video Nvidia de 1 GB nu stiu daca impreuna cu ventilatorul face 2 milioane o.o asa stiam eu. Si da daca ai 4 rami este recomandat Windows 7 Ultimate Pro din cate am inteles dar cel pe 64 Bits nu 32 o.o! cu procesorul i cu alea nu stiu ce sa zic happy! Bafta in continuare la joace big grin!

| sauron1992 a răspuns:

Mai bine iti cumper un nou procesor si eu am 256 si i3 si imi mere tot ce a aparut pana acum.

| SoXiL explică (pentru sauron1992):

Da nu ar fi mai bine totusi, sa-mi cumpar o placa video GeForce 8400 512 mb?

| KodrutZ a răspuns (pentru SoXiL):

Asta e o gluma? 7900 sterge pe jos cu mizeria aia de 8400 la orice ora. Problema la tine o sa fie... procesorul, inainte de orice altceva.
@ShuKo: Ia un pahar cu apa. Stai un minut. Inspira, expira. Relaxeaza-ta. Mai ia un pahar cu apa. Du-te si urineaza. Mai ia un pahar cu apa, abia apoi vino aici si poate o sa scrii mai putine timpenii.
@sauron1992: Depinde foarte mult si CE placa de 256 MB ai si la ce rezolutie joci... i3 am si eu, sterge pe jos cu generatiile de procesoare de prin 2007-2008.

| SoXiL explică (pentru KodrutZ):

Deci doar procesor ar trebui sa-mi cumpar? Daca da, atunci ce procesor mai ieftin ar fi cel mai bun?

| KodrutZ a răspuns (pentru SoXiL):

In principiu, ar trebui sa cumperi tot. Pe placa aia de baza n-ai ce procesor nou sa bagi, ram o sa iti tb ddr3... Citi bani ai pntru afacrea asta?

| sauron1992 a răspuns (pentru SoXiL):

Nus eu iti supun ce am eu si ca imi merg bine jocurile"D

| SoXiL explică (pentru KodrutZ):

Am uitat sa-ti zic, Placa aceasta este special pentru jocuri, E facuta la comanda..DEci eu zic ca otusi ar fi mai buna ca una 7900normala...

| KodrutZ a răspuns (pentru SoXiL):

8400 e o TIMPENIE ORDINARA. Daca eu iti vind un Trabant si iti zic ca e facut pentru curse, o musti? Auzi tu, 8400 facuta la comanda... Uite aici, diferenta e aproape de la simplu la dublu - http://www.tomshardware.com/......6,742.html (nu te uita ca 8400GS-ul ala are 256MB si tu poate ca discuti de un 8400GT cu 512, mai rapid cu mai mult de 20% decit un GS cu 256 nu are cum sa fie).