| Furti a întrebat:

am o nelamurire in privinta compabilitati dintre placa video si placa de baza si anume daca eu am placa asta de baza http://www.emag.ro/......EW2V3BBBM/ pot sa pun o placa video http://www.emag.ro/......EH50KBBBM/ din asta? Deci am placa de baza Asus si placa aceea video este gigabyte, va functiona placa video pe placa mea de baza? Sau trebuie sa fie aceleasi modele gen placa de baza Asus-Placa video tot Asus adica conteaza modelul? Si daca nu conteaza va rog sa imi spuneti daca placa de baza indeplineste cerintele placii video.

Răspuns Câştigător
| AlinKun a răspuns:

Nu modelul nu conteaza ci slotul, respectiv PCI Express, chiar daca placa video are PCI E 2.0 iar placa de baza x16 adica 1.0 nu exista nicio problema, de asemenea nici producatorul nu conteaza [gigabyte, Asus, asrock etc] tot ce conteaza este sa fie acelasi slot sau socket

| Furti explică (pentru AlinKun):

Si din ce scrie acolo mi se potriveste din cate cred eu placa video cu cea de baza, la slotul ala x1, nu?

| AlinKun a răspuns (pentru Furti):

Da, nu vei avea nicio problema