| Ironwin a răspuns:

1- Personal prefer variantele clare pe AMD sau Intel, nu amestecate.
2- Placa de baza este mATX iar in carcasa aia mare nu o sa se vada tocmai bine (e mica), pe langa ca esti limitat pe viitor la upgrade.
In rest este bine.

| DavidoffUser a răspuns:

Intel - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2623854/
AMD - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2623918/
Placa video la 16 mil e overprice, ori iei 1070, ori stai in ~13 mil, aia mini face exact acelasi lucru doar ca e mai mica.
Ramii pe Ryzen intotdeuna sa iei cu frecvente mari (placa de baza suporta pana la 3200 ) deoarece beneficiaza mai mult de frecvente mari decat Intel.
Carcasa are doar 2 ventilatoare, putine pentru caldura care o sa fie, asta are 5 + anti-praf.
Sursa e overkill la 550, sistemul consuma ~250 W.
Coolerele INTEL stock isi fac treaba doar pe procesoarele care au 2 nuclee, pe cele cu 4 si 8 nuclee le tine calde, AMD stock sunt mai bune.
i5-7500 bate ryzen 1500x si-n gaming si-n multitasking, asa ca nu merita sa-l iei.Merita in schimb 1600x daca faci multitasking, editare video, tot ce tine de folosirea a 6 cores 12 threads, in gaming din nou il bate 7500. Daca vrei gaming @4 cores 8 threads, cumpara Intel, AMD nu mai e "budget gaming king". Ofera mai putina performanta la acelasi pret -in gaming-, in multitasking, editare video, are un plus cu de la 1600x in sus.