| Liviucu a întrebat:

Observ cu stupoare ca pe eMAG preturile sunt tot mai scumpe. Acum un Iphone 4 simplu pe alb de 8 GB costa 2350 lei. Cand dau fuga pe site-ul Orange, acelasi dispozitiv costa doar 18 milioane vechi la liber. Diferente enorme de pret. Cred ca o sa ma las de mania "cumpara de la eMAG, sunt cei mai OK din mediul virtual". Prostii. Ma dezamagesc cu totul mai ales cu prostia de "Black Friday". Cei ce stiu nu se lasa fraieriti. In ziua de Blec Fraidei ce fac smecherii? Pun produsele cu cateva milioane mai scumpe fata de pretul lor de dinainte de acea vineri neagra si scriu ca sunt taiate preturile cu nu stiu cat la suta ca dupa un mic calcul sa vad ca de fapt reducerile sunt intre 20 de lei vechi si maaaaxim 100 de lei iar ei na baga gogosi ca sunt reduse cu milioanele.
Intrebarea mea e simpla: voi ce site-uri cu produse realmente ieftine si cu preturi imbatabile folositi in online? De unde va cumparati cele necesare? Multumesc de sugestii...

6 răspunsuri:
| michelia a răspuns:

NU exista ( doar ) unul anume. Cind vad ceva care ma intereseaza trec la comparatii intre site-uri ( eMAG, altex, evomag, etc) si apoi il iau de unde e mai ieftin. Nici unul din furnizori nu e mai ieftin pe linie. Variaza de la produs la produs.
Si asta e valabil si pentru hypermarketuri gen Carrefour, Kaufland, Auchan, Lidl, unde de ex unul e mai ieftin la pepsi, altul la ciocolata etc ( dar la astea facind curent cumparaturile, deja stiu ce am de cautat la fiecare).

| Liviucu explică (pentru michelia):

In ceea ce privesc hypermarketurile, Kaufland este cel mai ieftin in preturi. Cel putin la noi in Suceava asa e.

| michelia a răspuns (pentru Liviucu):

Da, cred ca asa e pe ansamblu, e cel mai ieftin Kaufland. Doar ca imi impart cumparaturile uneori si datorita preturilor dar si datorita sortimentelor pe care le prefer din alte parti.

| Liviucu explică (pentru michelia):

Totusi, eu nu imi cumpar zahar de pe net deci vreau un raspuuuunss! Si nu mai raspunde nimeni... ohh God. E tot mai nepopulat TPU asta.

| Brotacelul a răspuns:

Ma mir ca te surprinde treaba cu "reducerile". Asta se practica de ani buni la noi, si nu numai in mediul online.
Referitor la site-uri cu produse ieftine, depinde foarte mult de ce anume cauti. Eu personal, cand caut ceva folosesc site-uri gen price.ro sau compari.ro ca sa gasesc cea mai buna oferta. Dar fii atent si la costul tranportului - de multe ori s-a intamplat ca oferta cu pretul cel mai mic sa "compenseze" prin costul ridicat al transportului...

| Liviucu explică (pentru Brotacelul):

Clar. Nu se merita sa iei ceva ieftin din mediul online sub 100 de lei ca sa dai pe transport inca 20-30 de lei.