| al3xutzu a întrebat:

Placa video Dedicata sau Integrata?
OK, am inteles, cea dedicata are memoria ei, cea integrata foloseste din procesor sau ram?

De ce toata lumea spune ca cea dedicata e mai buna ca cea integrata.adica, dedicata de 512 MB DDR3 este mai buna ca o integrata? Pt. ca cea integrata poate folosi cat e nevoie pentru joc, deci chiar si 1Gb ...Doresc argumente si sa spuneti dezavantajele acestor 2 tipuri de placi video.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Placa video integrata foloseste din memoria RAM numai atat cat ii permite fabricantul. Astfel, in BIOS vei gasi o optiune prin care sa setezi cat foloseste din memoria RAM. In cele mai multe cazuri acesta nu depaseste 256 Mb. Mai mult, in conditii de stres (folosirea puternica a memoriei RAM) memoria RAM va fi folosita pentru software si va ramane mai putina pentru placa video.