| Ursa_Daniel_1999 a întrebat:

am pc pe 32 bit e windows 7 e tare processoru placa video e dusa pe rapa si as vrea sa o schimb cu una pe 64 bit merge oare?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Bit-ul de la Windows [ Termenii 32 de biți și 64 de biți se referă la modul în care procesorul unui computer (numit și CPU), tratează informațiile. Versiunea Windows pe 64 de biți gestionează volume de memorie cu acces aleator (RAM) mai eficient decât un sistem pe 32 de biți.]n-are nici o legatura cu bit-ul de la placa video (latimea de banda). E bine ca placa video sa fie compatibila cu placa de baza si sa aiba memoria si latimea de banda cat mai mari.

| Ursa_Daniel_1999 explică (pentru Salontanul):

Frate frag mai exact o sa-mi mearga sa pun pe 64 bit apoi? daca am 32? daca pun placa video?
E BUNA PLACA VIDEO? PT JOCURI CS GO FIFA 15? MINECRAFT (2GB GIGABYTE NVIDIA GT 610? HDMI DDR3

| Salontanul a răspuns (pentru Ursa_Daniel_1999):

Procesorul ce instructiuni recunoaste? 64 bit sau 32 bit? Daca nu stii spune-mi denumirea lui. Ce placa de baza ai?
Daca nu stii unde sa citesti pune programelul CPU-Z. http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html
Apoi uita-te la mainboard si model si spune-mi.
Denumirea procesorului se afla in Control Panel/System.