| Ripqer a întrebat:

Sall TPU
Deci am un procesor Intel Pentium Dual Core (E2140 1,6ghz ) cu litografia de 65nm.
Si as vrea sa imi iau un procesor Intel Pentium dual core (E5400 2.7GHz) cu litografia de 45 nm.
E vreo problema?

Răspuns Câştigător
| i86e2 a răspuns:

Din câte văd, merge, sunt pe același socket, LGA775.

| Ripqer explică (pentru i86e2):

Stiu ca u acelasi socket dar ma gandesc ca in viitor sa duca la o problema thenica.
E posibil?

| i86e2 a răspuns (pentru Ripqer):

Nu-mi imaginez ce ar putea să meargă prost, ambele consumă la fel de mult, 64 W maxim, ceea ce înseamnă că degaja tot atâta căldură, deci au nevoie de același cooler. Au același voltaj. Ar trebui să meargă foarte bine, dar eu nu-s expert în domeniu, din nefericire.

| Ripqer explică (pentru i86e2):

In cazu asta mai bine imi iau un Dual Core E2220 aceleasi caracteristici ca procesoru meu.Ms