| Mihai_Marius_1995 a întrebat:

Ma puteti ajuta sa fac un Server de metin2 pe ubuntu linux cu virtualbox? Am facut toti pasii, Ultimi il instalare sv : Connect: Operation timed out! cu Serverfilles by fuuton97. Deschid portmap am bagat ip in mc.txt si nimic Imi da Server Indisponibil, de asemenea nu se conecteaza nici la Navicat.DAU FUNDA CUI MA AJUTA

Răspuns Câştigător
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
Daca nu se conecteaza la navicat ai mari pretentii sa intri si in joc.

1 La masina vituala (unde ai tu servarul).
Dai pe Settings=Networking=Adaptopr 1

Sa bifezi Enable Networking Adaptor.
Attached to:Bridged Adaptor
Name:Placa ta video (unde vrei sa fie conexiunea la internet prin...).
Si dai Ok.

2 La portmap sa nu ai 2 porturi de acolo deschise altfel nu te lasa sa intri in navicat.
Portul 3306 (Navicat),(22) Filezila.
Daca il ai pornit (inchide portul).

La Virualbox cand ai trecut de logare si ti-a aparut # (Nu scrii nimica) (astepti 1-2 minute) si intri in navicat.
Trebuie sa mearga acuma.

3 Si modifici si in Navicat acolo si gata.

4 Daca nu ai priceput am un tutorial (video) pentru Serverfiles by Fuuton97.
http://www.youtube.com/watch?v=Ii8Re_lJFyI

5 Mult Succes.

1 răspuns:
| Mihai_Marius_1995 explică (pentru DragomirMihail2020):

Rezolvasem. Dar Mersii Oricum. happy