| Flo31 a întrebat:

Puteți sa îmi spuneți ceva despre DOTA 2?

1. Ce înseamnă

-late game

-early game

-mid game

2. Dati-mi mai multe detalii despre (ce înseamnă, pe unde se duc, etc):

-carry

-disabler

-lane suport

-initiator

-jungler

-suport

-durable

-nuker

-pusher

-escape

3. Ce înseamnă:

-melee

-ranged

4.etc...

Răspuns Câştigător
| immortalfaith a răspuns:

So, ikuze
1.Late game : spre sfarsitul jocului, cand aveti inventory plin de iteme, dupa mid game
Mid game : jumatatea jocului, aproximativ minutul 30
Early game : inceputul jocului pana in mid game
2. a)Carry : carry este cel care are rolul de a face diferenta in mid game, un carry are avantaj asupra altor eroi daca are anumite iteme
El poate sta oriunde, de preferat este safelane ca sa poata farma usor
Ex : sven, sniper etc.
b)Disabler : are cel putin o vraja care asigura dezactivarea anumitor vraji
De exemplu : Bane foloseste ulti pe Axe (ulti lu bane il tine 5 secunde pe loc, dar daca bane primeste stun de la witch doctor, Axe nu mai sta 5 secunde pe loc, poate sta si 1 si 2, depinde cand ii da Witch stun)
c)Initiator : Este bun sa inceapa o lupta
De exemplu Tidehunter, foloseste ulti (ravage), echipa adversa nu se poate misca 2 secunde (in timpul asta ai tai isi fac treaba)
d)Jungler : este capabil sa farmeze jungla eficient
Ex: Axe, Legion Commander etc.
e)Suport : Folositor in early game ca sa l protejeze pe carry
Ex : omniknight, dazzle
f)Durable : spui durable te gandesti la un tanc, ceva rezistent in care dai pana te plictisesti
Ex : bristleback
g)Nuker : el foloseste 2 vraji si da dmg foarte mare
Ex : Tinker (laser+rocket = 600 dmg), lina
h)Pusher : el poate impinge lane urile, poate distruge turnuri mai usor
Ex : lycan, nature prophet
i)Escape : are o abilitate care il poate salva in anumite situatii
Ex : riki (invizibilitate), mirana (leap), antimage (blink)
j) Hard carry - in late game are avantaj usor asupra carry ului
Ex: spectre, medusa
3. Melee - cel care ataca de aproape
Ranged - cel care ataca de departe
4. "With practice comes strength. Play I grow!"

| Flo31 explică (pentru immortalfaith):

Dar pe ce lane-urisl se duc?

| Flo31 explică (pentru immortalfaith):

Pe ce lane-uri se duc si cum se numesc lanuri-le (mai detaliat)?

| immortalfaith a răspuns (pentru Flo31):

Http://postimg.org/image/jbw6xq121/
Poti merge pe ce lane vrei tu, de obicei trebuie sa fie formatia 2-1-2 (pe mid se duce un jucator mai profesionist)

| HeRmeSs a răspuns (pentru immortalfaith):

Unele sunt gresite.
PS : Esti un rahat. Te bat la 1v1 cand vrei tu.

| immortalfaith a răspuns (pentru HeRmeSs):

Atunci iti dau sansa sa ma bati, sper ca nu esti hermes de pe Garena
Da mi add si bate ma, lasa mi steamul