| BogDaNuTzXD a întrebat:

vreau sa imi fac un arc, stiu cum se face si arcul si sagetile.

Ce vreau sa stiu e ca, din ce lemn sa fac arcul si din ce lemn sa fac sagetile? fac manual. Funda, si mersi frumos.

Răspuns Câştigător
| express11 a răspuns:

Arcul il poti face din lemn de corn, iar sagetile din ramuri drepte tot din corn.sagetile se pot indrepta la foc-le lasi deasupra focului sa se incalzeasca, apoi le indrepti, coarda o poti face din guta groasa, fir de undita. poti lua pene de rata sau gasca, crapi sageata putin3-4 cm si bagi pana.

1 răspuns:
| Bivolan_Florin_1994 a răspuns:

Arcul se face din bambus iar sagetile din lemn de molid.