| mrman a întrebat:

Funda pentru cine ma ajuta va rog
Deci am un exercitiu si nu stiu sa il fac defel va rog sa ma ajutati

bun incepe asa

Indicati partile de prorpozitie coordonate prin juxtapunere din textele de mai jos:

1. Arcul si sagetile, ghioaga si prastia stau aruncate la pamant

2.Noi lucram la Comanesti, sat mare, frumos asezat inte munti, pe tapsane deschise, usor inclinate spre apa Trotusului.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Arcul si sagetile= subiect multiplu
ghioaga si prastia=subiect multiplu

Ambele sunt legate prin juxtapunere.

sat mare= apoziție
intre munti= compl. circ. de loc
pe tapsane=compl. circ. de loc

| mrman explică (pentru floresdemayo):

Multumesc mult de tot poftim funda

| floresdemayo a răspuns (pentru mrman):

Cand ai probleme la gramatica oricand te ajut. Da-mi mesaj cand mai ai ceva de rezolvat la limba romana! gramatica e slabiciunea mea.

3 răspunsuri:
| mrman explică:

Nu mai sunt alte detalii asa este exercitiu
si mor aici ca nu stiu sa il fac