| perusu a întrebat:

am incercat sa fac un server de minecraft dar nu am reusit la final imi apare ca functioneaza dar dupa 2 ore zice can't reach server ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| BogdanVasc a răspuns:

Host gratuit nu exista. Adica mai ai o oportunitate. Daca ai un PC bun (minim 3 gb ram) poti tine serverul pe el, avand grija sa ai:

1. Ip static, care costa 1 euro lunar pe romtelecom (nu stiu la restul firmelor).
2. Protectie firewall (poti cumpara scump, dar daca esti membru unei retele internet bune, poti sa-i rogi sa-ti protejeze IP-ul). Ajuta pentru Anti-Flood si Anti-DDos.
3. Uptime. Trebuie sa-l tii pornit timp indelungat.
4. Fara ecran, acesta consuma curent, iar consumand, incalzeste tot PC-ul si poate duce la arderea componentelor. Il folosesti strict cand vrei sa adaugi fisiere.
5. De preferat sa ai LINUX, pentru ca windows consuma mult, si din nou trebuie sa ai rezistenta.

Ma contactezi la vasc.bogdan_V@yahoo.com daca ai nevoie de ajutor.
Alte metode nu mai sunt. Funda?

4 răspunsuri:
| BogdanVasc a răspuns:

Ai ip dinamic, asta e problema. Rezolvarea e sa-ti cumperi IP static (la romtelecom e 1 euro) sau sa iei host.

| perusu explică (pentru BogdanVasc):

Cum iau host?

| BogdanVasc a răspuns (pentru perusu):

Cumperi. Sunt multe firme, gen www.rien.ro (una care ti-o recomand). Insa e foarte scump.

| perusu explică (pentru BogdanVasc):

Fara sa cumpar nu se poate?

| BogdanVasc a răspuns (pentru perusu):

Host gratuit nu exista. Adica mai ai o oportunitate. Daca ai un PC bun (minim 3 gb ram) poti tine serverul pe el, avand grija sa ai:

1. Ip static, care costa 1 euro lunar pe romtelecom (nu stiu la restul firmelor).
2. Protectie firewall (poti cumpara scump, dar daca esti membru unei retele internet bune, poti sa-i rogi sa-ti protejeze IP-ul). Ajuta pentru Anti-Flood si Anti-DDos.
3. Uptime. Trebuie sa-l tii pornit timp indelungat.
4. Fara ecran, acesta consuma curent, iar consumand, incalzeste tot PC-ul si poate duce la arderea componentelor. Il folosesti strict cand vrei sa adaugi fisiere.
5. De preferat sa ai LINUX, pentru ca windows consuma mult, si din nou trebuie sa ai rezistenta.

Ma contactezi la vasc.bogdan_V@yahoo.com daca ai nevoie de ajutor.
Alte metode nu mai sunt. Funda?