| Tudorrr0 a întrebat:

Salut, am o placa video rtx 3060 12gb, are doar un fan, și am astăzi mi am luat un monitor de 240hz, ideea e că, acum fps urile in jocuri trec pentru prima data de 60 și îmi încălzește placa video foarte tare adică atinge temperaturi de, 70-72, 75 câteodată, PC ul nu sta chiar așa la aer, e sub birou aproape de perete, mă gândesc ca are și asta o legătură, PC ul îl am de un an iar greșeala mea a fost că l-am luat prebuild, nu l am curățat de praf de când l-am luat

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Care este nelamurirea ta de fapt? placa ta video ruleaza optim pana la 85 grade C!

However, for most cases, it's best to aim for a gaming temperature range of 70°–80°C while running at higher settings. So, a general rule of thumb is to keep the temperature below 85°C as safe level at least for entry level range GPUs like RX 580 though you have robust one RTX 3060TI.

| Tudorrr0 explică (pentru Simpatic):

Pai ma intrebam sa nu afecteze cumva pc ul sau sa se strice placa

| Simpatic a răspuns (pentru Tudorrr0):

Nu afecteaza cu nimic placa video (GPU) ea este construita sa duca aceste temperaturi!
PC-urile actuale sunt inteligente, daca o temperatura este depasita, PC-ul intra in modul de protectie...
Dar nu este cazul la tine
Stii ca anumite serii de procesoare ajung in full load pe la 90-100 grade C? dar se strica ele? ei bine NU

| Simpatic a răspuns:

Referitor la aerisire, sigur ca ai putea sa ii lasi macar un mic spatiu intre perete si birou, este nevoie de cativa cm nu ai nevoie de metri!

cat despre curatat, cel mai bine este ca duci PC-ul la curatat la un service IT, 1 data la 1 an de zile! acestia il curata de praf, il sufla si vor schimba pasta termica a procesorului (CPU)
Este mentenanta care se face in mod uzual la laptopuri si PC-uri, si este musai ca ea sa fie facuta!
Nu am nimic nici cu cei care si-o fac ei acasa, si eu faceam la PC-uri la mine acasa, dar de cand folosesc laptopuri nu ma bag, caci este nevoie de mai multa pricepere si de rabdare multa la un laptop.
Mai adaug faptul ca trebuie sa iti cumperi si o pasta, iar una de calitate costa ceva

Aceasta mentenanta de care am zis mai sus la un service IT are un cost cuprins intre 100-150 de lei, dar merita pentru ca o faci la 1 an de zile!