| Maria_Alin-Anna_1993 a întrebat:

Salut am Placa video GigaByte GV-R939G1 GAMING-8GD si un Procesor AMD FX X8 Black Edition FX-8300 BOX.
Care din urmatoarele placi de baza imi recomandati pentru gameing si de ce? Multumesc dau funda!

https://www.msi.com/Motherboard/990FXA-GAMING.html#hero- specification

http://www.asrock.com/mb/AMD/Fatal1ty%20990FX%20Killer/? cat=Specifications

http://www.gigabyte.com/......-page.aspx

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Nu iese din schema neaparat, ca m-am uitat cu atentie la pagina oficiala dupa ce am raspuns si am vazut ca are 8+2 si ea. Doar sa cauti o comparatie pe net acum intre ele. Oricum, daca nu ai facut inca miscarea, iti recomand calduros sa iei frumos un Skylake SAU sa astepti sa apara AM4. Inca vreo 3 luni. Tot ce are AMD pe piata acum e a naibii de depasit, energofag si ineficient.

4 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

De unde le iei? Sa luam in consideratie si factorul pret. Sper ca nu vrei sa mergi cu procesorul ala si racirea stock...

| Maria_Alin-Anna_1993 explică (pentru KodrutZ):

Nu racire imi iau separat... cooler
Diferenta ii de vreo 5 lei intre ele
Ma intereseaza care ii mai ok si mai recomandata pentru gameing mersi
Le cumpar de la un magazin din Arad mersi

| KodrutZ a răspuns:

Mai recomandat pentru gaming era sa iti iei frumos un i5 Skylake... Din cele mentionate de tine ca placi de baza, as merge pe MSI sau pe ASRock. Performanta tot pe acolo e, smecheria e care o sa iti duca mai mult OC stabil. ASRock are 8+2 VRM phase, ceea ce e foarte misto, iar MSI-ul PRESUPUN ca are la fel, dar nu e specificat.

| Maria_Alin-Anna_1993 explică (pentru KodrutZ):

Deci gigabite-ul iasa din schema nu? sau?