| erik20 a întrebat:

Salut, am si eu o mica problema cu placa mea video ( r7 240 2gb GDDR3 ) ea normal ar trebui sa lucreze la 780 mhz clock, cu 900 mhz memorie, dar imi lucreaza doar la 730 mhz cu 900, si nu stiu ce sa-i fac, am incercat overclock, in msi l-am dus si pana in 830/850, dar tot la 730 functioneaza, chiar daca clock-ul de baza este de 780 presupun ca acei 50 mhz conteaza mult in jocuri.

Vreo idee despre ce as putea sa ii fac? in GPU-Z, imi arata ca ii se modifica valoarea.

2 răspunsuri:
| Navros a răspuns:

Salut, de obicei placa video functioneaza in parametrii ei normali, chiar daca tu ai software sa vezi asta, trebuie sa te gandesti si la faptul ca doar tii monitorul deschis si ai chrome deschis sau Youtube deschis, acei 50 mhz sau mai mult se duc acolo iar placa ta video trebuie sa faca fata la tot. iar ca sa-ti raspund la intrebare 50 mhz e o nimic toata.

| erik20 explică (pentru Navros):

I-am facut overclock, si cu mirare, imi e stabila la maxim 950 clock si 1000 mhz, fata de 780 cu 900, sunt diferente mari?