| pilicris a întrebat:

Salut, am un Calculator Gaming Intel Xeon E3-1230 v5 (i7 6700), 16GB DDR4, SSD NVME 500GB + 1TB HDD, video Sapphire NITRO+ RX 590 GME Special Edition 8GB GDDR5 256-bit, RGB Telecomanda. Calculatorul este refurbished. Vreau sa imi iau un i5 9400 deoarece nu imi place cum merge si nu stiu daca procesorul pe care il am este foarte slab sau este o problema la altceva(tin sa mentionez ca mi-a cazut, dar nu foarte rau si nu pare ca ar fi patit ceva). Am 100-150 fps in cs 2 cu rezolutia 1280x1024 4:3 toate setarile pe low. PUBG steam merge foarte prost pe aceeasi rezolutie si totul pe low aproape am 60 fps cu frame dropuri mari nu este jucabil (asta in zone cu playeri sincer dar tot mi se pare slab) Fifa 24 merge ok cu totul pe low si full hd 1980x1080 am in jur de 120-140 fps. Pubg mobile pe emulator cu setarile low nu este jucabil 40 fps sa zic, dar frame dropuri multe. WWE 2K24 ruleaza ok am vreo 70-90 fps cu totul pe high aproape si full hd. Va rog un raspuns daca sa-l dau in garantie pentru ca e o problema la el sau este problema la procesor si daca il voi schimba cu un i5 9400 se va rezolva. Am vazut ca as avea un bottleneck de 11% din cauza ca acest Intel xeon ar fi prea slab pentru rx 590 gme 8gb.

1 răspuns:
| lpavel a răspuns:

Jocurile pe emulator pot avea o gramada de probleme de compatibilitate, nu e din cauza pc-ului!
Daca vrei sa schimbi procesorul schimba-l cu ceva mult mai bun, acel i5 nu este mai bun ca i7, sunt cam in aceiasi categorie!
Mai bine schimba placa video cu ceva mai bun...