| ciuperca008 a întrebat:

Salut, am un sistem Diaxxa, achizitionat relativ recent, iar problema este ca in jocuri apar foarte des spike-uri. Configuratia este : AMD Ryzen 5 1600x, Nvidia gtx 1060 6 gb, 8 gb ram, 1tb hdd.
Majoritatea jocurilor imi merg la setari maxime in peste 60fps, dar au momente destul de dese in care dau freeze sau scad sub 30.
Mentionez ca am toate driverele de la placa video la zi.
De asemenea, tin sa mentionez ca atunci cand am instalat windows-ul pe el, am facut o singura partitie si pe aia am tot acum.
In viitorul apropiat o sa imi iau un ssd si inca 8 gb de ram, dar pana atunci as dori sa pot rezolva problema cu frame drop-urile si cu freeze-urile care apar destul de des.
Va multumesc

3 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Nu ai destul ram.
Fa upgrade la minim 12gb, sa nu zic 16.

| Tudy000 a răspuns:

Mai scade din setarile grafice, iar cand iti iei ssd si o sai 16 gb ram pune windowsul pe ssd si foloseste celalat hard strict pentru jocuri si alte prostii, nu chinuii ssd-ul cu jocuri ca nu merita

| Al3x998 a răspuns:

Nu ai suficienta memorie RAM. Iti recomand sa mai adaugi o placuta de 8GB.