| Chez0nz a întrebat:

Salut, am unitatea Lenovo thinkcentre m58, si placa de baza este Intel Q45/43 Express Chipset... Si vreau sa stiu daca pot sa-i pun o placa video cumparata de mine, cum se numesc acele placi video (deoarece unitatea este mai micuta si nu intra orice placa video), cati GB duce maxim, si sa-mi dati niste exemple de placi video!

9 răspunsuri:
| KIibrDM a răspuns:

Da, trebuie sa poti sa-i pui placa video, si daca unitatea este mica, poate vrei sa cauti placi video Low Profile.

| CPAElites a răspuns:

Salut
Detin si eu o unitate asemanatoare " Lenovo ThinkCenter M58P"

Am fost nevoit sa fac update la BIOS deoarece nu pornea daca montam o placa video dedicata!

Am montat un GTX 750 TI si am mai fost nevoit sa schimb si sursa deoarece era una slabuta 280w 80+.

| Chez0nz explică (pentru CPAElites):

Pe placa aia de baza merge placa video de la 2GB in sus?

| Chez0nz explică (pentru CPAElites):

Si cam de cat sa am sursa sa pot pune o placa video 512+

| CPAElites a răspuns (pentru Chez0nz):

Ce tip de carcasa are?
http://bit.ly/29PeP30
http://bit.ly/29yVR4n

"Si cam de cat sa am sursa sa pot pune o placa video 512+"
Daca ai prima carcasa si schimbi sursa cu una de ~400w cu eficienta 80+ poti monta orice placa video vrei.

"placa video 512+" Primul lucra la care te uiti la o placa video este memoria video? Aia nu conteaza PROCESORUL GRAFIC FACE TOATA "MUNCA" IN GAMING.

Degeaba are 2 gb memorie video daca procesorul grafic este foarte slab.( E ca un Pentium 3 cu 2 gb memorie ram.)
Imagineazati ca iti cumperi un Hard Disk de 6TB si tu folosesti doar 500gb =))

| CPAElites a răspuns (pentru Chez0nz):

Spune ce buget ai pentru placa video.

| Chez0nz explică (pentru CPAElites):

Al 2-lea tip de carcasa... Imi poti da niste exemple de placi video? pana in 200 lei!

| Chez0nz explică (pentru CPAElites):

Am al 2-lea tip de carcasa... imi poti sugera niste placi video pentru aceasta unitate? pana in 200 lei daca se poate.

| Sebastian_Lepadatu_1975 a răspuns:

Buna, vreau sa te rog sa-mi spui cum ai facut update de bios, ca ma confrunt cu aceeasi problema, cu o alta placa dedicata nu merge! multumesc, daca poti sa-mi dai rasp aici sau pe mail: sebisimioara @ yahoo com