| SpEcTeR a întrebat:

Salut.
As avea si eu nevoie de putina atentie la o problema destul de grava.
Cum as putea sa scap de un Pop-up Virus? Este destul de enervant deoarece imi deschide automat browserul ( principal ) din 2 in 2 minute pe diferite pagini (unele chiar necenzurate).
Am cautat pe internet cum sa scap de el, am gasit si am facut tot ce spunea in tutorial, dar nu a functionat.
De asemenea am incercat cu un AntiMalware de la MalwareBytes, SUPERAntiSpyware, Bitdefender, Eset smart security 5 si Spybot.
Am incercat sa curat registrele cu CCleaner si Mvregclean.
Am incercat cam toate posibilitatile, dar nu reusesc.
Daca aveti vreo idee v-as multumi foarte mult.
In cel mai rau caz reinstalez windows, desi nu doresc aceasta pentru ca am foarte multe date.

P.S.: In timpul cat am scris acest mesaj a deschis de 3-4 ori straight face.

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

In afara de Eset si Antispyware debifeaza tot ->click pe Apply =>Ok->restart computer.

Trebuie sa stiu browserul principal pentru ca vreau sa vad ce addons-uri ai instalate in el!

5 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Ce browser folosesti?
Ce sistem de operare?
Intra in start ->run -> msconfig -> in fereastra care se deschide da click pe tabul -> Startup, aici spune-mi ce programe sunt bifate.

(foloseste functia -> Raspunde din dreptul raspunsului. Vezi foto: http://i.imgur.com/N3Prx.jpg )

| SpEcTeR explică (pentru neluL):

Nu tine de browser, pentru ca se schimba automat pe cel principal.
Totusi, in legatura cu imaginea:

[img]http://s1.postimg.org/oavc2yln3/Snapshot_2.jpg[/img]

| SpEcTeR explică (pentru neluL):

Momentan l-am setat pe IExplore, dar de folosit folosesc Chrome.

| SpEcTeR explică (pentru neluL):

Multumesc foarte mult, le-am debifat pe toate exceptand Eset si SuperAntiSpyware, si am vazut ca merge, asa ca le-am bifat iar pe toate ( exceptand cele suspicioase ) si nu se mai intampla asta.

| neluL a răspuns (pentru SpEcTeR):

Ti-am spus sa lasi bifate doar cele doua! Restul nu iti trebuie in Startup! Porneste Windows-ul greu si fara rost stresezi procesorul /ramul! Si nu ai scapat de problema, doar ai oprit fenomenul si acum trebuie sa-l ELIMINI!

Trebuie sa dezinstalezi add-ons-urile suspicioase!
In Internet Explorer -> click pe rotita aceea din dreapta sus -> Manage add-ons (Gestionati programele de completare) ->spune-mi ce extensii/programe sunt acolo (toate)

In Google Chrome -> click pe meniul Chrome în bara de instrumente a browserului (dreapta sus), click pe -> Setări -> Extensii -> aici la fel, spune-mi ce extensii ai instalate. Daca te descurci singur poti elimina chiar tu extensiile necunoscute debifand bifa din dreptul extensiei si click pe cosul de gunoi din dreapta extensiei ->click OK. Asa trebuie facut la fiecare. In Internet Explorer e mai usor, dai click pe extensie si in dreapta jos ai dezinstalare.

Apoi intra in Start -> Control Panel -> Programs -> Uninstall Programs -> aici vezi programe necunoscute ->click dreapta pe ele si -> Uninstall.
La final dai un restart computer.

| neluL a răspuns (pentru SpEcTeR):

In afara de Eset si Antispyware debifeaza tot ->click pe Apply =>Ok->restart computer.

Trebuie sa stiu browserul principal pentru ca vreau sa vad ce addons-uri ai instalate in el!