| CNfan a întrebat:

Salut, aș dori sa cumpar un PC Gaming Raptor5 Intel, Intel i5-10400 2.9GHz, 16GB DDR4, 1TB SSD, GTX 1660 SUPER 6GB GDDR6, Iluminare RGB la pretul de 5.299, 99 RON, merită? Evident ca il voi folosi pentru gaming, dar nu stiu daca merita la acest pret sau cat de performant ar fi.

2 răspunsuri:
| Cehoslovacia a răspuns:

Procesorul ala cam trage in jos, macar de era un 7.
eu zic sa iti faci pe bucati, merita mai mult si poate mai ramai si cu ceva banuti.
cat despre meritat, nu se justifica raportul calitate pret

| StefanGG10 a răspuns:

Salut, avand in vedere preturile componentelor din perioada asta zic ca e un "best buy", nu lua in seama toti asazisi "pc builders", acel i5 isi face foarte bine treaba fiind des folosit si in configuratii cu rtx 3060. Ai aici un video sa te convigi ca totul e ok exact cu configuratia ta : https://youtu.be/x4FddRTtn48
Ca sa-ti da seama ca acel procesor nu este bun, uitate la load-ul lui, vei vedea ca sta maxim in 47% in jocuri. Din pacate multi recomanda pc-uri si isi dau cu parerea despre builduri si componente dar nu inteleg cum functioneaza un sistem si pentru ce este facut. Sper ca te-am ajutat!