| ExoHash a întrebat:

Salut, as vrea sa schimb o piesa din calculatorul meu. Deocamdata piesele pe care le am sunt :
- Sursa = atx 420w e1 psu
- Placa de baza = gigabyte ga h61m ds2
- Hard Disk = wd green 500GB
- Procesor = Intel dual core 2.9 GH (Nu stiu exact numele)
- Placa video GT630 2GB
Doresc sa schimb placa video cu GTX750 2GB (mai exact - Placa video Gigabyte NVIDIA GeForce GTX 750 Ti OC Guru 2 WINDFORCE 2X, 2048MB, GDDR5, 128bit, 2x HDMI, 2x DVI)
Stiu ca este un dezechilibru in piese, dar daca conectez placa asta video (GTX 750) se intampla ceva...adica sursa poate sustine? Nu ma pricep prea bine. Daca poate cineva sa imi spuna cum sta treaba si care piesa trage calculatorul cel mai mult in jos as aprecia. (Dau Funda)winking

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Ar exista un bottleneck din cauza procesorului dar depinde si de joc. Unele jocuri ar rula destul de bine si cu acel procesor.
Fa o poza la sursa si pune-o pe un site, sa vedem despre ce sursa este vorba.
Placa video care o ai acum GT 630 este destul de jalnica, Salontanul nu prea stie despre ce vorbeste.
Placa video GTX 750 TI nu consuma mult dar oricum consuma mai mult decat GT 630.
Daca sursa nu este una de 60 lei, ar trebui sa tina componentele + placa video noua, insa daca sursa este una de soi, ai putea sa scoti mai putini bani din buzunar pentru o placa video noua, cumparand R7 360, fiind la acelasi nivel cu GTX 750 TI, diferenta fiind consumul mai mare.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Procesorul este cel mai slab. Ala ar trebui schimbat si sursa. Placa video este inca buna. Adica n-ar fi o urgenta. N-ai spus nimic de memorie!

| ExoHash explică:

Toate denumirile pe care le-am scris mai sus la fiecare componenta, poti cauta pe google exact cum am scris si vor aparea primele, ma refer la placa de baza ca aduceai vorba de ea. Deci in final care ar fi cea mai buna decizie, sa schimb procesorul cu un GTX 750 2GB sau procesorul cu unul Intel Core i3-4170, 3.70GHz, Haswell, 3MB, Socket 1150, Box

| CPAElites a răspuns (pentru ExoHash):

Depinde de buget!
Sursa aia cu siguranta nu va tine mai mult de o luna, exista riscul sa prajesti placa de baza + placa video.
Eu am un procesor quad core q9505 ANTIC din 2009 care are aceiasi performanta ca al tau impreuna cu un GTX 750 TI si nu am "bottleneck", nu am gasit joc care sa-mi duca procesorul in 100%.

Daca poti marii bugetul pana la 660 lei ar fi superwinking
Cumperi Sursa + GTX 750 TI sau daca ai bugetul limitat poti cumpara AMD Radeon R7 360 + Sursa.

| ExoHash explică (pentru CPAElites):

Si ce cati W trebuie sa fie sursa ca sa sustina tinand cont ca a mea e de 420W

| CPAElites a răspuns (pentru ExoHash):

Degeaba are 420w! E o petarda Chinezeasca cu componente contrafacute... Dabia scoate 160w!
Recomand deoarece are eficienta 80+ adica scoate 360w : http://www.emag.ro/......DHP01YBBM/

| ExoHash explică (pentru CPAElites):

2 intrebari: Cand cumpar sursa aia primesc toate cablurile de care am nevoie? deoarece cand apas pe cumparare imi apare sa cumpar niste accesorii (cabluri). Si a 2-a intrebare, macar pana cumpar sursa adica la maxim o saptamana diferenta poate rezista cea pe care o am fara sa imi arda pc-ul?

| CPAElites a răspuns (pentru ExoHash):

Sursa nu are nevoie de cabluri...
NU AS RISCA CU PETARDA AIA!