| gangsteradv1000 a întrebat:

Salut
De ce am multe frame drop-uri pe fortnite? Sta la 60 fps-uri da dintr-o data scade cand apare un player si se blocheaza cateva secunde frecvent, daca mai pun 4 gb ram va fi mai bine? Componente I5 7200U, NVIDIA 940MX 2GB, 4GB RAM

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Salut, la configuratia respectiva, doar niste rami si un ssd te va ajuta la "Dropuri". N-ai decat sa incerci diverse setari si drivere, reinstallarea sistemului de operare si optimizarea acestuia. In rest, maxim sa scazi din setari la joc, si sa ai net bunicel sa nu ai lag.

4 răspunsuri:
| gangsteradv1000 explică (pentru CM7YRE):

Netul influenteaza frame-urile?

| CM7YRE a răspuns (pentru gangsteradv1000):

Frame-uri in ideea de fps nu. Frame-urile in ideea de lag/dropframe "da"; are o oarecare mica influenta, in ideea in care ai banda mica, in timpul acela se acualizeaza windows, si tie iti intra hdd/ram 100%, sau orice alt caz, intelegi? Dar sa imbunatateasca fpsuri nu.

| gangsteradv1000 explică (pentru CM7YRE):

Am observat ca hdd e problema, cand e folosit disku 100% apare lagul ala, ce zici sa fac?

| CM7YRE a răspuns (pentru gangsteradv1000):

Https://www.drivereasy.com/knowledge/100-disk-usage-windows-10-fixed/
Optimizare sistem, schimbare windows, actualizare/incercare diverse drivere, upgrade la ssd.