| tcatalin a întrebat:

de ce nu imi merg jocurile mari desi am un pc bunicel. placa video 1gb. ram 3gb. cpu dual core 3gb... pot sa-i fac ceva?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt jocuri (mari) care cer mult mai mult decat ai tu de oferit. Sunt de exemplu jocuri care cer 2 gb la video, 4 gb la Ram, quad core.
Poti intra in BIOS sa-i facu un Overclock la memorie sa fie mai rapida, nu umbla daca nu stii, sunt BIOS-uri care au setari deja configurate de marire a performantei.
Ai putea sa faci upgrade la cateva componente daca dai de niste bani in plus.

| KodrutZ a răspuns:

Ai putea sa ne spui mai exact CE placa video si CE procesor ai. Cu 3 GB ram esti cam la limita, mai ales daca ai W7 sau 8.

| AvM94 a răspuns:

Daca jocurile cer cerinte mai mari decat poate oferi PC-ul tau, nu ai ce sa-i faci, doar sa faci upgrade la piese.
Uite aici vezi ce jocuri iti merg pentru PC tau : http://www.systemrequirementslab.com/cyri

| DumpyDuck a răspuns:

Buna. Spune-ne procesorul si windows-ul si apoi putem sa ne dam seama care e problema.Jocurile pe care vrei sa le joci tu sunt probabil prea mari.

| tcatalin explică (pentru DumpyDuck):

Pentium(R) dual-core e5700 3ghz si am windows 8. ce-i drept stiu ca nu merg multe pe 8. dar am problema asta si pe xp

| tcatalin explică (pentru KodrutZ):

Intel(R) G41 Express Chipset (Microsoft Corporation - WDDM 1.1)

| KodrutZ a răspuns (pentru tcatalin):

Hahahahahahahahahahahhahaaaaaaaaaaaa(.)!
Pai aia e o tristete de video onboard egala cu zero in jocuri, poti sa ii aloci si 16 GB de memorie. DIn pacate, cam ai nevoie de o placa video daca vrei joace. Procesorul e si el cam trecut, dar inca destul de capabil.