| MIhaitza81 a întrebat:

De curand mi-am achizitionat un sistem de gaming (de 3 luni aproximativ), care duce cam orice joc de pe piata, el costa 3000 de lei la reducere 1500 de lei si l-am cumparat in rate pe 4 ani, deci trebuie sa platesc un total de 5000 de lei. Cu 2000 de lei in + fata de pretul lui daca il achizitionam pe loc. Asta de la altex.
Dar ce sa fac. Nu ma mai pasioneaza nici un joc, ma joc SA:MP dracu ca altceva ma plictiseste, orice altceva. Stau pe PC doar sa pierd timpul, dar nu ma mai pasioneaza nimic de pe el. Am PC de la 5 ani si cand eram mai mic stateam cu orele. Si acum o fac...
Ce sa fac? Bugetul familiei nu este mare deloc, m-am gandit sa il vand dar ce sa ma fac dupa aia? Il vand pe 2500 de lei si platesc 5000 de lei la rate? Pacat ca nu pot sa il dau inapoi... Sugestii?

2 răspunsuri:
| alexboss2020 a răspuns:

Greseala ta este ca l-ai luat atata timp in rate, mai bine il luai pe piese si puteai sa il vinzi cand vroiai, nu ii recomanda nimanui sa faca in rate PC-ul si daca tot face asta sa nu il faca pe 4 ani deoarece in timp poate o sa isi dea seama ca nu este o alegere foarte buna! Nu stiu ce varsta ai, dar si eu cand eram mic ma jucam cu prietenii cs source sau 1.6 si cand am crescut deja usor usor am inceput sa nu mai simt nimic pentru PC si sa ma joc pe saptamana doar 2 ore sai chiar mai putin(cu varsta nu o sa iti mai "arda" de jocuri deoarece trebuie sa te gandesti si la viitorul tau)!
Parerea mea este sa nu il vinzi, tine-l acolo si cand o sa termini ratele o sa il poti vinde sau daca poti ti-as sugera sa iti iei banii inapoi asta daca mai poti!

| Alynescu22 a răspuns:

O sugestie de la mine e ca nu trebuia sa faci rata pe 4 ani omule adica totusi este un pc nu merita 4 ani de plata ca nu aduce bani daca inteleg parerea mea este sa nu-l vinzi daca tot platesti atata n-are rost, gandeste-te ca tu o sa ramai cu ratele si altul o sa se joace linistit pe el asa ca tinel si foloseste-l nu strica un pc bun in casa si daca e bun apucate de stream poate iti doneaza lume etc poate merge