| catalin542000 a întrebat:

Salut. De curiozitate, daca ar fi sa imi achizitionez hdd sas dar pentru un pc de gaming si cu un adaptor de la sas la sata sa conectez hdd-ul, credeti ca ar fi vreun avantaj fata de hdd-urile normale tinand cont ca are mult mai multe rpm-uri fiind pentru sas fata de un hdd normal pe sata?
Si ma mai gandesc, oare datorita rpm-ului ridicat, nu o sa fie gălăgios într-un pc?
Iar în legătură cu viteza, sper sa nu ma înșel dar sata are o viteza de 6Gb/s, ma gândesc dacă hardul are 12Gb/s oare o sa poată sa meargă la viteza lui, adică sa nu fie limitat din cauza cablurilor?

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Te complici inutil!
Fie alegi un HDD cu 7200 RPM fie si mai bine un SSD!
Pentru gaming iarasi o varianta si mai buna Nvme de tip PCIE are cea mai buna viteza scriere/citire, daca ne raportam la Nvme gen 4 atunci viteza lor este fantastica!
Cat despre HDD de tip SAS, nu am avut dar ma gandesc ca daca il treci printr-un adaptor oricum viteza va scadea!