| lucian69 a întrebat:

Deci daca intru la liceul Grigore Moisil din Iasi (profil informatica) si nu iau simularea. Pot intra la liceu?

Răspuns Câştigător
| Căƚăʅιɳ a răspuns:

Da se aplica aceeasi regula ca la bac daca nu ai peste 5 nu treci(cel putin asta s-a discutat in Parlament). Daca vrei mai multe informati ai putea cauta pe site-ul ministerului.

6 răspunsuri:
| Căƚăʅιɳ a răspuns:

Stai un pic ce cum adica nu iei simularea.Simularea este un examen de capacitate prin care iti testezi performanta, ceea ce conteaza cu adevarat sunt testarile nationale
Pe scurt daca ai media potrivita in testarea nationala iar repartizarea computerizata ti-a recomandat Liceul respectiv iti poti inainta cererea de inscriere.

Sper ca te-am ajutat!

| lucian69 explică (pentru Căƚăʅιɳ):

La testarea nationala la mate nu cred ca iau, iar eu am inteles ca daca nu iei la ambele si romana si mate nu poti intra la liceu. Deci se poate intra la liceul Grigore Moisil daca nu iau testarile nationale?

| Căƚăʅιɳ a răspuns (pentru lucian69):

Deci sa-ti explic.Tu dai testarea nationala la romana si la matematica, din acestea doua se va face o medie adica media aritmetica la care se adauga media din 5-8 si se aduna astfel obtii o media de admitere.Media de admitere este introdusa intr-un calculator si te auto-repartizeaza la un liceu.
Asta este procedeul pentru a stabili la ce liceu intri daca in lista ta de preferinte se afla liceul respectiv iar calculatorul decide ca poti intra esti pregatit sa-ti depui cererea de inscriere

Asta e tot!

| lucian69 explică (pentru Căƚăʅιɳ):

Pai profa mea de mate a spus ca de anul asta cine nu ia peste 5 la matematica si la romana nu intra la liceu. A spus ca nu conteaza ca el are 9 sau 10 pe linie, daca nu ia peste 5 la ambele nu intra la liceu. Asa este?

| Căƚăʅιɳ a răspuns (pentru lucian69):

Da se aplica aceeasi regula ca la bac daca nu ai peste 5 nu treci(cel putin asta s-a discutat in Parlament). Daca vrei mai multe informati ai putea cauta pe site-ul ministerului.

| alii98 a răspuns:

Aici e gaming nu scoala

| lucian69 explică (pentru alii98):

Scuze de categorie... Am gresit ma grabeam.