| hammercondio a întrebat:

Salut,ieri au venit cei de la DIGI si mi-au instalat internet si tv toate bune si frumoase insa aseara din curiozitate am vrut sa verific viteza sa vad cat descarca si incarca si am avut surpriza sa observ ca in loc de viteza de 300 mbps pentru cat platesc lunar am viteza de 100 mbps aproximativ, initial am zis ca router-ul e de vina si am zis sa il schimb avand un router de 300 mbps insa surpiza am observat ca mufa de la cablu nu este asemanatoare cu cea din router fiind una din cate am cautat pe internet GPON acum sunt chiar confuz as vrea sa schimb router-ul sa pot prinde viteza mai ok insa nu stiu ce sa fac avand cablul acela.
Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
Multumesc.

3 răspunsuri:
| Csander a răspuns:

Conteaza si placa de retea pe care o ai. Daca nu este una care suporta viteza mai mare de 100mb, ti-o limiteaza acolo.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ar fi o idee sa ne zici si ce hardware ai. Poate e un laptop/desktop cu hard disc extrem de lent si nu poate mai mult, desi putin probabil. Mai degraba ce a zis Csander. Poate ai la calculator/laptop placa de retea de 100 mbps.

| hammercondio explică (pentru Csander):

Am o placa de retea care prind 1Gbps deci nu asta ar fi problema.