| ShREKT a întrebat:

Salutare, mi-am luat Router 5G de la Digi, cu optiunea de internet de 1000 mbs, iar la calculator conexiunea este direct prin cablu tras din router. Cum pot face sa acceseze si pc-ul aceeasi viteza fiind conectat prin cablu? Am pe speed test undeva la 95 mbs, iar pe telefon am peste 250 mbps. Dau funda!

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia-ti un cablu adaptat pentru asemenea viteza - CAT 5e. https://bit.ly/3ooTODK

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si Claudiu are dreptate. Poate ar trebui sa vezi daca nu trebuie o placa suplimentara de tipul 10/100/1000!

Bula
| Bula a răspuns:

1000Mbps inseamna viteza limita MAXIMA, admisa de pachet (viteza minima nu se garanteaza, poate fi chiar si 0).
In practica, oricare component de pe retea poate limita la viteza mai joasa.
In cazul tau:
- linia de internet pana la server-ul de masurare poate sa limiteze viteza (masoara viteza spre mai multe servere)
- router-ul poate limita viteza
- obstacolele de radiofrecventa (obiectele metalice, peretii, plantele, distanta etc.) limiteaza viteza prin wi-fi
- aparatele conectate trebuie sa fie capabile sa prelucreze semnalul la viteza dorita (atat PC-ul, cat si telefonul)
- cablajul folosit in retea trebuie sa fie capabil a transfera semnalul la viteza dorita.

Poti face o sesizare la Serviciul clienti, sa verifice viteza instalatiei. Ei vor putea sa-ti spune de unde ai problema.

| CIaudiu a răspuns:

Vezi daca placa de retea a pc-ului suporta 1Gbps. Si m-ar interesa daca mi-ai putea spune si specificatiile pc-ului tau. Nu orice coaja antica e compatibila cu o viteza mare de internet.

| ShREKT explică (pentru CIaudiu):

GeForce GTX 760 (192-bit)
Intel(R) Core(TM) i5-4460 CPU @ 3. 20GHz
16GB RAM
1TB memorie si Windows 10
de cablul de net sunt singur ca e antic ca il am acelasi de mai bine de 10 ani

| CIaudiu a răspuns (pentru ShREKT):

Cum a spus si @Salontanul, cumpara un cablu de internet CAT 5e, desi eu iti recomand CAT6 pentru ca suporta 10Gbps si o frecventa dubla iar astfel vei fi pregatit si pentru viitor. Digi deja a inceput/va incepe in curand sa introduca 10Gbps. Vezi si daca placa ta de retea suporta 1Gbps. Daca nu, cumpara una.