| InTeReSsUl04444 a întrebat:

Am un abobament de internet de 1Gbps de la Telekom, urmatorul router: https://www.pcgarage.ro/routere-wire...ink/archer-c9/ si urmatorul laptop: https://www.pcgarage.ro/notebook-lap...80m-4gb-black/, iar pe cablu am reusit sa prind o viteza maxima in speed test de 870 Mbps si pe wireless 360 Mbps! De ce nu pot prinde o viteza ceva mai mare pe cablu, nu zic fix 1000, dar macar intre 900 si 1000 atata timp cat in momentul speed testului procesorul ajunge la 30% iar ramul la 15%? Dar pe wireless, avand in vedere ca nu este o distanta mai mare de 30 cm intre router si laptop!? Laptopul are componentele necesare! Adica reusesc sa prin pe telefon 250 Mbps si nu pot pe laptop peste 500?

3 răspunsuri:
| mudokins78 a răspuns:

Domnule!, internetul nu este şoseaua dumneavoastră personală!
Internetul este o bandă oscilatorie, în care acum poţi avea 980mb/sec. Ca în următorul minut să ai, 486mb/sec. Mă întelegeti domnule? Succes.
(Şi oricum e irelevantă viteza asta!)

| InTeReSsUl04444 explică (pentru mudokins78):

Platesc, deci am dreptul la viteza declarata in contract! Asa ca, daca nu intelegi nu te baga. Nu ma lua pe mine cu "internetul nu este soseaua ta"!

| mudokins78 a răspuns (pentru InTeReSsUl04444):

Nu am vrut, şi nu am avut intenţia să te supăr băiete!
Dar trebuie să citeşti încă o dată nenorocitul de contract, şi o să î-mi dai dreptate.
Nu aşa se pune problema în cazul internetului-am plătit şi atât trebuie să am!
Aşa mi-a făcut un nebun, când i-am resoftat pc-ul, a spus că el vrea 1000 de mega să se afişeze pe status. I-am chemat de faţă cu el pe cei de la rds, băieţii i-au făcut testul şi avea 922mb/sec. Şi tot nu era mulţumit! Mai să îl înjure ăia de la rds. Aşa că LASO mai moale!
Mai ţi minte când aveai 5mega per secundă?