| GaByTzZu_5314 a întrebat:

Salut,

imi puteti spune si mie o comparatie intre mtii Apuseni si Grupa Fagaras in functie de localizare, alc. geologica, mod de formare, altitudine si respecte ale relifului

( 1 asemanare si 3 deosebiri)

Va rog repede

Răspuns Câştigător
| Anddreee a răspuns:

O asemanare este ca ambele grupe s`au format prin incretirea scoartei terestre
O deosebire: inaltimea maxima in m-tii Apuseni este in vf Bihor de 1849 m, iar in m-tii Fagaras, vf Moldiveanu de 2544 m, fiind mai mare
O deosebire: m-tilor Fagaras le lipseste vulcanismul (adica nu s`au format si prin eruptii vulcanice ca si m-tii Apuseni)
O deosebire: in m-tii Apuseni gasim un mozaic de roci(adica toate tipurile de roci: cristaline, vulcanice, calcaroase), iar in m'tii Fagaras predomina rocile cristaline