| Frog22 a întrebat:

Imi puteti spune va rog daca procesorul AMD FX-8350 si sursa Njoy TITAN 600 sunt compatibile cu urmatorul PC :
Placa de baza : ASUS M5A78L-M LX
Placa video : GIGABYTE GEFORCE GTX 750 TI OC WINDFORCE 2X, 4GB GDDR5, 128-bit
RAM : Kingston 8 GB RAM (2 x 4GB) DDR3-2666 Mhz ( 1 placuta de ram are 1333 Mhz )
CD ROM : ASUS DRW-24B5ST
HDD : SEAGATE 1TB DVD+/-RW
Procesor ( curent ) : AMD FX-4100 3600 Mhz
Sursa ( curenta ) : Inter-Tech SL-500A

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Sunt șanse ca FX-8350 să nu funcționeze. Are un TDP prea mare. Placa de bază suportă procesoare cu TDP de maxim 95W, FX-8350 are un TDP de 125W.
Ori va funcționa dar va trebui să reduci tensiunea cât și frecvența procesorului, ori nu va porni calculatorul.

Dacă vrei să cumperi procesorul nou, ți-aș recomanda să te muți pe AMD Ryzen (când apare familia Ryzen 3) sau să te muți pe Intel (i5). Nu se merită să investești așa mulți bani, nu își mai merită banii.

Sursa sigur este compatibilă.

3 răspunsuri:
| alexboss2020 a răspuns:

Man FX-ul e deja mort cat crezi ca o sa te tina daca cumperi acel fx si cum a spus si persoana de mai jos nu isi mai merita bani, consuma si prea mult 125w, eu iti spun sa mai stai 1 luna mai strangi cam 150 lei si fara discuti mergi pe ryzen sau pe un i5, de ce sa cumperi ceva vechi cand iti poti lua ceva nou.Treci direct pe ddr4 uite link alege ce procesor vrei tu, daca esti fan amd alege ryzen sau daca esti fac Intel mergi pe un i5, crede-ma e mai bun un i5 kabylake decat un fx 8350 care e deja vechi.

http://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/ryzen-5-1400-32ghz-box/
https://altex.ro/procesor-intel-i5-7400-3ghz-3-5ghz-6mb-bx80677i57400

| Frog22 explică (pentru alexboss2020):

Mersi mult pentru exemple!

| alexboss2020 a răspuns:

Ca sa stii nici gtx 750 ti nu se mai merita ia trecut vremea, daca vrei sa joci ceva pe bun ia-ti macar un RX 460