| Danyel129 a întrebat:

Salut.Mi-am cumparat un joc de pe steam azi si de fiecare data cand intru imi joc imi apare eroarea ".....has stopped working". Am incercat sa schimb compatibilitatea si tot nu merge.Stie cineva ce trebuie sa fac ca sa mearga? Mentionez ca folosesc Windows 8.1.

5 răspunsuri:
| Deriol a răspuns:

La windows 8.1 sunt o groaza de jocuri care nu merg pentru ca nu toate au platforma pentru win 8.1, ori iti pui alt windows ori faci asa.
Intri in Control Panel, apoi intri in System, apoi Advanced System Settings, de acolo te uiti la Performance si dai la Settings acolo, si o sa-ti apara o fereastra la care tu selectezi Data Execution Prevention si bifezi optiunea Turn on DEP for all programs and services except those I select, adaugi aplicatia de pe steam la care iti apare eroarea mentionata si o sa-ti mearga.
Nu uita ca inainte sa intri in aplicatie sa vezi daca-ti merge sa dai restart la pc.
Sper ca te-am ajutat.
Bafta!

| Danyel129 explică (pentru Deriol):

Ma gandeam si eu ca nu merge pe windows 8.1 dar nu eram 100% sigur. Ce zici... sa bag Windows 8 ultimate in schimb?

| Deriol a răspuns (pentru Danyel129):

Ca sa fii sigur ca-ti merge mai bine iti pui win 7, daca-ti vei pune win 8 va trebui sa urmezi aceiasi pasi pe care ti i-am mentionat mai sus.

| Danyel129 explică (pentru Deriol):

Lol. Scuze voiam sa scrui Windows 7 nu 8.

| Deriol a răspuns (pentru Danyel129):

A, atunci da, puneti-l, pe windows 7 ultimate nu vei avea probleme cu niciun joc.